Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie jest całkiem martwa. Właśnie sięgnął po nią WSA

11
Podziel się:

Urzędnicy skarbowi rzadko miewają wątpliwości, a poza tym przepis nie wskazuje jasno na to, kto konkretnie ma je rozstrzygać.

30 stycznia 2018 roku WSA w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
30 stycznia 2018 roku WSA w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. (Andrzej Stawinski/REPORTER)

Obowiązująca od 2 lat zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika pozostaje martwym zapisem, ponieważ fiskus nie widzi potrzeby, by po nią sięgać. Inaczej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który stanął po stronie spółki MGM w jej sporze z urzędnikami skarbowymi.

Jak zwraca uwagę serwis Gazeta.pl Next, wprowadzenie zasady in dubio pro tributario miało być wielką rewolucją w polskim prawie podatkowym, wyrównując szanse podatników w sporach z fiskusem.

Choć zgłoszony jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przepis w końcu zaczął obowiązywać od początku 2016 roku, w praktyce niewiele się nie zmieniło. Urzędnicy skarbowi rzadko miewają wątpliwości, a poza tym przepis nie wskazuje jasno na to, kto konkretnie ma je rozstrzygać.

Zobacz także: Wideo: 19 lat walczył ze skarbówką i wygrał

O ile zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie działa zgodnie z jej ideą, czyli na poziomie sporu podatnika z fiskusem, czasem sięgają po nią sądy. Tak właśnie stało się w przypadku niedawnego korzystnego wyroku dla firmy MGM, której urzędnicy skarbowi zablokowali 35 mln zł.

To już czwarty korzystny dla MGM wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że MGM prawidłowo stosowała tzw. zerową stawkę VAT w transakcjach handlowych z krajami UE, a urzędnicy nie mogą opierać swoich decyzji na nieuzasadnionych przypuszczeniach.

Jak pisze Gazeta.pl Next, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że "zgodnie z zasadą in dubio pro tributario, w braku jednoznacznych dowodów wszelkie wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte na korzyść podatnika". Urzędnicy skarbowi nie wykluczają złożenia skargi kasacyjnej d wyroku.

prawo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Kazek
6 lat temu
Urzędnik za swoje czyny powinien podpwiadać karnie i finansowo
Z.P.Chronione...
6 lat temu
A Naczelnik Olsztyńskiego Urzędu Skarbowego odmawia kontroli Olsztyńskich Zakładów Pracy Chronionej. Jaki mam w tym cel ? Zwykłego biedaka by ścigała , a Prezesów Z.P.Chronionej nie ! Czy myślicie jak ja że im zawsze mało ! Prezesi są wdzięczni dla Naczelnika Urzędu Skarbowego za odmowę kontroli !
Patriota
6 lat temu
tak nie można wygrać jak z zusem
tinke...rs
6 lat temu
Ja mam tylko jedno pytanie?.Dlaczego skarbówka czeka zawsze co najmniej 4 lata i dopiero wzywa podatnika w razie gdy są wątpliwości i nalicza za ten okres odsetki,myślę że robi to celowo żeby doić kasę.
mona
6 lat temu
jest paragraf na urzednikow i powinni to wykorzystac urzendnik marnotrawi panstwowe pieniadze i powinni urzednikatego podac do sadu za wydanie takiej decyzi