Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnianie Ukraińców w Polsce. Będzie zmiana zasad?

83
Podziel się:

Obecne problemy wynikają z tego, iż chcąc ułatwić zatrudnianie sąsiadów zza wschodniej granicy wprowadzono nadmierne uproszczenia.

Zatrudnianie Ukraińców w Polsce. Będzie zmiana zasad?
(Bill Jacobus/ Flickr)

Od przyszłego roku zmienią się zasady zatrudniania Ukraińców w Polsce. Nastąpi zamiana oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia, na zezwolenia wydawane przez urzędy pracy.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota wyjaśnia, że obecne problemy wynikają z tego, iż chcąc ułatwić zatrudnianie sąsiadów zza wschodniej granicy wprowadzono nadmierne uproszczenia. Wskazuje, że oświadczenia nie są rejestrowane na szczeblu centralnym, co utrudnia ich weryfikację. Jacek Piechota podkreśla, że są pracodawcy, którzy wydają znacznie więcej oświadczeń, niż są w stanie zatrudnić pracowników. Część dokumentów trafia później do wtórnego obiegu.

Jacek Piechota uważa, że problem już wkrótce zniknie. Od przyszłego roku oświadczenia zostaną zastąpione przez zezwolenia, udzielane przez urzędy pracy. Będą one wydawane automatycznie, ale dzięki rejestracji, będzie łatwiej sprawdzić ich autentyczność.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej przyznaje, że istnieje ryzyko, że urzędy pracy nie nadążą z weryfikacją wniosków. Dodał jednak, że jest pomysł, aby opłaty za wydawanie zezwoleń pozostawały w tych urzędach, co pozwoliłoby na zatrudnienie dodatkowych pracowników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
xjyazc
8 lat temu
Nie mam nic przeciwko pracy mieszkańców Ukrainy w Polsce. Tak samo oni jak i my szukają lepszego jutra. Tylko nie podoba mi sie ze aż tak są wykorzystywani. W jednej z Suwalskich hurtowni na kilka miesięcy został zatrudniony na umowę zlecenie mieszkaniec Ukrainy. Stawka miesięczna wynagrodzenia 600 zł brutto( nie, nie mylę sie. Nie podano stawki godzinowej czy innej ale miesięczne wynagrodzenie).
krzysztof
8 lat temu
Trzeba jeszcze zapisać w ustawie, że za próbę obejścia tego podatku jest dla całej sieci natychmiastowy zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności na terenie Polski. I wtedy będzie w końcu porządek.
kawinus
8 lat temu
Ale jaja!
zibi
8 lat temu
w urzędach pracy zatrudnionych jest ponad 245 tysięcy urzędników - nikomu nie potrzebnych - teraz zatrudnią dodatkowo 100 tysięcy żeby pozwolenia na pracę wydawać[QUOTE] Jacek Piechota uważa, że problem już wkrótce zniknie. Od przyszłego roku oświadczenia zostaną zastąpione przez zezwolenia, udzielane przez urzędy pracy. [/QUOTE]
Drag
8 lat temu
No dalej PIS zabijacie Polską gospodarkę...
...
Następna strona