Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Zmiany dla przedsiębiorców. Zapłacą gotówką nie więcej niż 15 tys. zł

141
Podziel się:

Od 1 stycznia 2017 roku zmienił się limit płatności gotówką dla przedsiębiorców. Teraz płatności powyżej 15 tys. zł będą mogły być realizowane wyłącznie za pośrednictwem rachunku. Dotąd limit był ponad czterokrotnie wyższy i wynosił 15 tys. euro. Budżet może zyskać 2 mld zł.

Zmiany dla przedsiębiorców. Zapłacą gotówką nie więcej niż 15 tys. zł
(Fotolia)

Od początku roku obniżony został limit płatności w ramach działalności gospodarczej. Do tej pory przedsiębiorcy mogli dokonywać płatności gotówką, o ile nie przekraczały one wartości 15 tys. euro. Od stycznia ten limit został obniżony ponad czterokrotnie – do 15 tys. zł. Transakcje powyżej tej kwoty muszą być realizowane wyłącznie przez rachunek płatniczy – zakłada nowelizacja ustawy o PIT, CIT i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorca dokona zapłaty w gotówce powyżej 15 tys. zł, pieniędzy tych nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wszystko po to, żeby ograniczyć szarą strefę.

W czasie prac nad ustawą wiceminister finansów Leszek Skiba udowadniał, że jest to bardzo skuteczny mechanizm. I przywołał przykład Hiszpanii, gdzie po wprowadzeniu limitu płatności gotówkowych na poziomie 2,5 tys. euro, szara strefa zmniejszyła się z 19,2 proc. do 18,6 proc. w Portugalii zmiana limitu zadziała jeszcze lepiej – ograniczyła szara strefę z 19,6 proc. do 17,6 proc. Zdaniem wiceministra w Polsce taka zmiana oznaczałby dodatkowe 2 mld zł w budżecie.

Co ważne, nowe limity nie będą dotyczyły innych form regulowania zobowiązań takich jak potrącenie czy wymiana barterowa.

W przypadku płatności realizowany za pośrednictwem takich systemów jak PayPal czy PayU będą one uznawane jako płatności z rachunku płatniczego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(141)
fdfsd
8 lat temu
I bardzo dobrze. Wyeliminuje się patologię, gdzie na FV jest 800 000 zł netto i VAT do odliczenia, a ktoś deklaruje, że poszło za gotówkę. Teraz będzie przelew, więc faktycznie trzeba wejść w posiadanie tej gotówki a przy okazji bank zweyfikuje prawdziwość banknotów.
Barabara
8 lat temu
Jest to standardowy przykład tego źe Polską rządzi "administracja urzędnicza". Formalnie słuszny przepis, a tak naprawdę to kpiny z pracodawców i jawna bezradność leniwych i nie dających się kontrolować pracowników skarbówki. No ale herr tesseczek podwyźszył ich ilość dwukrotnie przez 8 lat, a PiS boi się zwolnić rodzinki bonzów po. Oraz ich przydupasów.
zs
8 lat temu
1 mln wolna kwota od podatku dla posłów a reszta widzimy
Dominika
8 lat temu
[cytat] I przywołał przykład Hiszpanii, gdzie po wprowadzeniu limitu płatności gotówkowych na poziomie 2,5 tys. euro, szara strefa zmniejszyła się z 19,2 proc. do 18,6 proc. w Portugalii zmiana limitu zadziała jeszcze lepiej – ograniczyła szara strefę z 19,6 proc. do 17,6.. Dla 0,6 % chcą dalej męczyć społeczeństwo. Może tak sobie zrównają z normalnymi ludźmi kwotę wolną od podatku .
przedsiębiorc...
8 lat temu
oj tam oj tam nie tak to inaczej :D poza tym żal mi tel polski Urzędy dla ludzi to tutaj obce za 2 mies uciekam z firmą na czechy więc mój podatek wolę oddać do innego kraju , żal mi trochę ale cóż tam traktują mnie jak klienta tu jak złodzieja który płaci podatki a to najbardziej podejrzane przez US ...
...
Następna strona