Notowania

mci
24.06.2019 23:08

MCI blokuje inwestorów. KNF może zmienić statut

Trwa konflikt pomiędzy inwestorami a Tomaszem Czechowiczem. Ci pierwsi chcą wypłacić środki włożone w fundusz MCI TechVentures. Właściciel MCI jednak zgodnie ze statutem funduszu im to blokuje, choć sam pieniądze wypłaca. Spytaliśmy Justynę Czekaj, radcę prawną w kancelarii JustComply, czy statut na korzyść inwestorów może zmienić Komisja Nadzoru Finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
(Fot: Jacek Bereźnicki)

Tak, takie uprawnienie wynika wprost z art. 228 ust. 2a Ustawy o funduszach inwestycyjnych. W oparciu o ten przepis KNF może nakazać funduszowi zmianę statutu w terminie przez siebie określonym. Kluczowe z punktu widzenia uczestników funduszu są jednak przesłanki wydania takiego nakazu przez KNF.

Tomasz Czechowicz - twórca i twarz całej grupy MCI. Dziś musi się tłumaczyć przed inwestorami.
MCI TechVentures pod lupą prokuratury. Pierwsze przesłuchania już trwają

Jedną z nich jest niezgodność statutu z przepisami, co w przedmiotowym wypadku trudno uznać za przesłankę w oparciu o którą KNF wyda decyzję nakazującą zmianę, bowiem to KNF zatwierdza statut funduszu i zmiany w statucie. Drugą przesłankę stanowi „nieuwzględnienie należycie interesu uczestników funduszu”, w tym wypadku prawdopodobieństwo, wydania decyzji w przedmiocie zmiany statutu wydaje się większe, bowiem ta przesłanka podlega szczególnej weryfikacji w ramach uprawnień nadzorczych KNF w toku postępowania administracyjnego.

Warto wspomnieć, że nakazanie zmiany statutu przez KNF nie jest czynnością nową. W komunikatach KNF możemy znaleźć szczegółowe opisy decyzji w tym zakresie, z tym wyjątkiem, iż do tej pory decyzje te dotyczyły zmian w statutach funduszy dokonanych już po nabyciu certyfikatów przez inwestorów.

Adam Maciejewski - były prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Adam Maciejewski w money.pl: "Widzę kapitalizm rodem z XIX wieku i najgorsze standardy"

W tej sytuacji inwestorzy powinny być świadomi konstrukcji funduszu i ryzyka związanego z nabyciem certyfikatów, przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Tym samym pojawia się pytanie czy na etapie oferowania certyfikatów wszystkie czynności przebiegały prawidłowo. Ale to już kolejna kwestia dotycząca tego jak definiować misseling przy dystrybucji certyfikatów.

Justyna Czekaj radca prawny JustComply

Tagi: mci, mci techventures, tomasz czechowicz, knf, statut funduszu, wiadomości, wiadomości, wiadomości, fundusze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2019

PJNSmutne to! Facet ma papiery, żeby być po jasnej stronie mocy ale brak tej wielopokoleniowej ogłady wychodzi powoli z każdego. Buta to straszny doradca … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)