Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MCI blokuje inwestorów. KNF może zmienić statut

2
Podziel się:

Trwa konflikt pomiędzy inwestorami a Tomaszem Czechowiczem. Ci pierwsi chcą wypłacić środki włożone w fundusz MCI TechVentures. Właściciel MCI jednak zgodnie ze statutem funduszu im to blokuje, choć sam pieniądze wypłaca. Spytaliśmy Justynę Czekaj, radcę prawną w kancelarii JustComply, czy statut na korzyść inwestorów może zmienić Komisja Nadzoru Finansowego.

MCI blokuje inwestorów. KNF może zmienić statut
(WP.PL, Jacek Bereźnicki)

Tak, takie uprawnienie wynika wprost z art. 228 ust. 2a Ustawy o funduszach inwestycyjnych. W oparciu o ten przepis KNF może nakazać funduszowi zmianę statutu w terminie przez siebie określonym. Kluczowe z punktu widzenia uczestników funduszu są jednak przesłanki wydania takiego nakazu przez KNF.

Jedną z nich jest niezgodność statutu z przepisami, co w przedmiotowym wypadku trudno uznać za przesłankę w oparciu o którą KNF wyda decyzję nakazującą zmianę, bowiem to KNF zatwierdza statut funduszu i zmiany w statucie. Drugą przesłankę stanowi „nieuwzględnienie należycie interesu uczestników funduszu”, w tym wypadku prawdopodobieństwo, wydania decyzji w przedmiocie zmiany statutu wydaje się większe, bowiem ta przesłanka podlega szczególnej weryfikacji w ramach uprawnień nadzorczych KNF w toku postępowania administracyjnego.

Warto wspomnieć, że nakazanie zmiany statutu przez KNF nie jest czynnością nową. W komunikatach KNF możemy znaleźć szczegółowe opisy decyzji w tym zakresie, z tym wyjątkiem, iż do tej pory decyzje te dotyczyły zmian w statutach funduszy dokonanych już po nabyciu certyfikatów przez inwestorów.

W tej sytuacji inwestorzy powinny być świadomi konstrukcji funduszu i ryzyka związanego z nabyciem certyfikatów, przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Tym samym pojawia się pytanie czy na etapie oferowania certyfikatów wszystkie czynności przebiegały prawidłowo. Ale to już kolejna kwestia dotycząca tego jak definiować misseling przy dystrybucji certyfikatów.

Justyna Czekaj radca prawny JustComply

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Anonimus
9 miesięcy temu
Dlaczego justyna czekaj zamieszkała w bloku obok rodziny którą prześladuje, bo tą rodzina wie, na czym polega jej prawdziwa praca?
PJN
5 lata temu
Smutne to! Facet ma papiery, żeby być po jasnej stronie mocy ale brak tej wielopokoleniowej ogłady wychodzi powoli z każdego. Buta to straszny doradca - a można to było zrobić spokojnie, zwołać inwestorów, wytłumaczyć konieczność spłaty zadłużenia. Wcześniej zapoznać z konfliktem udziałowców - wszystko można - ale trzeba mieć odwagę i klasę a nie tylko butę i ego