Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Alior Bank nie zakłada wzrostu kosztu ryzyka w II poł. 2020 r.

0
Podziel się:

Alior Bank nie przewiduje wzrostu kosztu ryzyka w II połowie tego roku, poinformował wiceprezes Maciej Brzozowski.

Alior Bank nie zakłada wzrostu kosztu ryzyka w II poł. 2020 r.
bECwculN

"Koszt ryzyka, który wynosi 3,96% obejmuje również efekt COVID-u. To jest duża rzecz. Podeszliśmy bardzo ostrożnie i racjonalnie do tego zagadnienia, w związku z czym koszt ryzyka mamy na takim poziomie. Oczywiście, nie przewidujemy wzrostu kosztu ryzyka w drugiej części tego roku" - powiedział Brzozowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie nie wiadomo, jaki kształt przybierze wyjście gospodarki z recesji.

"My zakładamy, że będzie wariant bardziej optymistyczny, czyli będziemy wychodzić - jako kraj - z tej sytuacji i nasza gospodarka będzie rozwijać się dobrze. Jeśli takie tendencje się zachowają, to trudno przewidywać pogorszenie czy wzrost poziomu kosztu ryzyka" - podkreślił wiceprezes.

bECwculP

Bank podał w sprawozdaniu, że poziom wyniku z odpisów na straty oczekiwane wyniósł w I połowie 2020 r. -1 211 mln zł w porównaniu z wynikiem -776 mln zł w pierwszej połowie 2019 r., co oznacza wzrost o 56,2%. Wzrost wynika z rozpoznania odpisów z tytułu COVID-19 w kwocie -418,0 mln zł, z czego -269,8 mln zł wynika ze zmian parametrów modeli, a -148,2 mln zł z odpisów indywidualnych. Wskaźnik kosztu ryzyka w I półroczu 2020 r. wyniósł z uwzględnieniem tego zdarzenia 3,96%.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 76,73 mld zł na koniec 2019 r.

bECwcumq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)