Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ambasadorowie UE uzgodnili dziś stanowisko RE ws. budżetu UE na 2021 r.

0
Podziel się:

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej (UE) uzgodnili dziś stanowisko Rady w sprawie projektu budżetu UE na 2021 r. Zakłada on kwotę 162,9 mld euro na zobowiązania i 164,8 mld euro na płatności, podała Rada Europejska.

Ambasadorowie UE uzgodnili dziś stanowisko RE ws. budżetu UE na 2021 r.
(Unsplash.com)

"Budżet na 2021 r. pomoże Unii poradzić sobie ze szkodami, wyrządzonymi przez pandemię COVID-19, która głęboko dotknęła nasze społeczeństwa i gospodarki. Stanowisko Rady jest w pełni zgodne z priorytetami uzgodnionymi przez przywódców UE w lipcu na następne wieloletnie ramy finansowe. Zapewnia odpowiednie środki wspierania trwałego ożywienia, a także ekologicznej i cyfrowej transformacji UE" - powiedział niemiecki wicekanclerz i minister finansów i wicekanclerz Olaf Scholz,

Uzupełnieniem budżetu na 2021 r. będą działania mające na celu wsparcie odbudowy gospodarek po COVID-19 , które mają zostać sfinansowane przez Next Generation EU, którego wartość oszacowano na 750 mld euro.

To pierwszy roczny budżet w ramach wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027. Obecnie trwają jeszcze trójstronne rozmowy z Parlamentem Europejskim i Komisją w sprawie kolejnych WRF. Rada ponownie oceni swoje stanowisko w kontekście finalnego przedłożenia projektu unijnego budżetu, zapowiedziano.

Teraz uzgodnione przez ambasadorów stanowisko Rada Europejska formalnie przyjmie pod koniec września i przekaże je Parlamentowi 1 października. Ten ma przyjąć swoje poprawki do stanowiska Rady w ciągu tygodnia rozpoczynającego się 9 listopada, podała Rada.

W przypadku rozbieżności stanowisk Rady i Parlamentu 17 listopada rozpocznie się trzytygodniowy okres pojednawczy.

Według uzgodnień na unijnym szczycie w lipcu br., wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 ma wynieść 1,074 bln euro, a fundusz odbudowy o wartości 750 mld euro będzie składał się z: 390 mld euro w formie grantów, a 360 mld euro w formie pożyczek.

Wynegocjowane porozumienie zakłada dla Polski na cały okres 2021-2027 (wraz z uwzględnieniem środków z inicjatywy Komisji Next Generation EU) ok. 160 mld euro, w tym 125 mld euro w formie dotacji bezpośrednich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)