Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analizy.pl: Aktywa TFI spadły o 0,2% m/m do 238,4 mld zł w marcu

1
Podziel się:

Wartość aktywów polskich funduszy inwestycyjnych spadła o 0,6 mld zł, tj. 0,2%, m/m do 238,4 mld zł na koniec kwietnia, podały Analizy.pl.

Analizy.pl: Aktywa TFI spadły o 0,2% m/m do 238,4 mld zł w marcu

"W kwietniu rynki odbiły się po fatalnym marcu. Warszawska giełda ma za sobą najlepszy miesiąc od 2009 roku, a indeks MSCI AC World wzrósł najmocniej od października 2011 r. Z drugiej strony wciąż przeważały wypłaty nad wpłatami do polskich funduszy inwestycyjnych. W efekcie ich aktywa spadły o 0,6 mld zł m/m i na koniec kwietnia wyniosły 238,4 mld zł" - czytamy w komunikacie.

W kilku grupach odnotowano jednak wzrost aktywów. Najbardziej wyraźny w funduszach akcji - wartość środków w nich zgromadzonych urosła aż o 2,7 mld zł, co było zasługą zarówno wielkiego odbicia na globalnych rynkach, jak i wysokiego bilansu sprzedaży. Wielu klientów funduszy zdecydowało się podjąć ryzyko i zainwestować na mocno przecenionym rynku akcji, podano także.

"O miliard złotych wzrosły aktywa funduszy mieszanych, które również korzystały na rynkowym odbiciu. Dzięki napływom o 0,2 mld zł wzrosły aktywa w funduszach surowców. Część z nich, korzystała na hossie na rynku złota. Nieznacznie wzrosły również aktywa w funduszach absolutnej stopy zwrotu, co było pochodną poszukiwania przez klientów strategii teoretycznie odpornych na rynkowe wstrząsy" - czytamy dalej.

Według analityków, na obrazie całego rynku zaważył jednak spadek aktywów w funduszach dłużnych, mimo że sytuacja rynkowa była stabilna.

"Rentowności polskich obligacji spadały, amerykańskich czy niemieckich utrzymywały się na podobnym poziomie, co było sprzyjające dla wyników funduszy dłużnych. Decydujący wpływ na aktywa miała przewaga odpływów nad napływami. Taka sytuacja miała miejsce w większości funduszy dłużnych, choć warto odnotować, że kilka pozyskało po wysokie kilkadziesiąt milionów złotych. O 1,9 mld zł, tj. o prawie jedną trzecią, skurczyły się również aktywa prężnie ostatnio rozwijającej się grupy funduszy sekurytyzacyjnych" - czytamy również.

Na wartość aktywów całego rynku funduszy inwestycyjnych coraz większy wpływ mają fundusze zdefiniowanej daty stworzone na potrzeby PPK. Ich aktywa (sumarycznie, również z uwzględnieniem PTE oraz TUnŻ) przekroczyły już miliard złotych. W samych TFI zgromadzone było w nich 869,6 mln zł na koniec kwietnia - o 360 mln zł więcej niż przed miesiącem, podsumowano w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Dom
4 lata temu
Super Dziękuję PiS najlepsza zmianom