Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Pekao podniósł prognozę wzrostu PKB na I kwartał do 4,3% z 4,1%

0
Podziel się:

Bank Pekao podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na I kwartał br. do 4,3% z 4,1% oczekiwanych wcześniej i podtrzymał prognozę na cały 2019 rok na poziomie ok. 4%.

Bank Pekao podniósł prognozę wzrostu PKB na I kwartał do 4,3% z 4,1%

"Uwzględniając opublikowane dotychczas dane oraz nasze prognozy na marzec rewidujemy prognozę tempa wzrostu PKB do 4,3% r/r z 4,1% r/r oczekiwanych wcześniej. W całym 2019 r. w dalszym ciągu oczekujemy wzrostu gospodarczego w okolicach 4%" - czytamy w raporcie miesięcznym banku.

Według niego, wyraźne spowolnienie w gospodarce niemieckiej będzie się stopniowo przekładać na wolniejszy wzrost aktywności w polskim przemyśle. Czynnikiem łagodzącym gorszą koniunkturę będzie zapowiadany impuls fiskalny. W całym 2019 r. analitycy banku oczekują wzrostu produkcji o 4,6% wobec 5,8% w 2018 r.

"Zapowiadany pro-konsumpcyjny impuls fiskalny powinien podtrzymać względnie wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020 mimo coraz wolniejszego wzrostu funduszu płac. Zakładamy wzrost sprzedaży w 2019 r. o 5,5%" - czytamy dalej.

Analitycy spodziewają się, że oczekiwane dalsze osłabienie koniunktury w strefie euro w 2019 r. z biegiem czasu będzie coraz mocniej wpływać negatywnie na polski eksport.

"Hamująco na polski eksport będzie dalej wpływać także niepewność związana z prawdopodobnym wyjściem Wlk. Brytanii z UE. Z tych powodów szacujemy, że tempo wzrostu eksportu w 2019 r. obniży się do 4,4% z szacowanych 6,6% w 2018 r. Z kolei import będzie dalej wspierany przez słabnący, ale nadal wysoki popyt wewnętrzny, który będzie dodatkowo wspierany przez zapowiadane luzowanie fiskalne. Dlatego prognozujemy, że w 2019 r. import wzrośnie o 6% wobec szacowanych 9,9% w ubiegłym roku" - napisano też w raporcie.

Według prognoz Pekao, w najbliższych miesiącach inflacja będzie zbliżona do dolnej granicy odchyleń od celu NBP, czemu sprzyja "zamrożenie" cen energii elektrycznej.

"Wyraźny wzrost inflacji może mieć miejsce w ostatnich dwóch miesiącach 2019 r. z uwagi na niską bazę odniesienia. Na koniec 2019 r. inflacja CPI może przekroczyć 2,5% r/r, a inflacja średnioroczna prognozowana jest obecnie na 1,7%, wobec 1,6% w 2018 r." - czytamy w materiale.

Przy takim scenariuszu analitycy spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian co najmniej do końca 2020 r.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)