Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BFG: Bank Pekao przejmie Idea Bank w ramach przymusowej restrukturyzacji

5
Podziel się:

Warszawa, 31.12.2020 (ISBnews) - Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku wszczął jego przymusową restrukturyzację, poinformował Fundusz. Idea Bank zostanie przejęty przez Bank Pekao 3 stycznia 2021 r.

BFG: Bank Pekao przejmie Idea Bank w ramach przymusowej restrukturyzacji

"BFG wszczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy przesłanki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania. Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z raportem Idea Banku S.A. po III kw. 2020 r., suma bilansowa banku w ujęciu jednostkowym na koniec września 2020 r. wynosiła ok. 15 mld zł, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5%, podczas gdy minimalny wymóg to 10,5%.

"Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG zapewnił przeprowadzenie oszacowania wartości aktywów i pasywów Idea Banku S.A.. Z oszacowania, wykonanego przez niezależny podmiot: PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku S.A. wynoszą minus 482,8 mln zł" - czytamy także.

BFG podał, że zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone.

BFG udzieli z dniem przejęcia bankowi przejmującemu gwarancji pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami, wskazano również.

"Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem środków deponentów, a w ocenie Funduszu przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao S.A. w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią potencjalnych negatywnych skutków dla klientów banku, a także dla sektora finansowego w Polsce" - powiedział prezes BFG Piotr Tomaszewski, cytowany w komunikacie.

BFG zaznaczył, że wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych.

"Klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich oszczędności przez bankowość internetową i aplikację mobilną (za wyjątkiem przerwy technicznej od 20:00 dnia 31 grudnia 2020 r. zaplanowanej i ogłoszonej wcześniej przez Idea Bank). Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają sięnumery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej" - czytamy dalej.

Działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego prowadzone są w porozumieniu z pozostałymi członkami sieci bezpieczeństwa finansowego: Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim. O przymusowej restrukturyzacji informowana jest też Komisja Europejska oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, podsumowano.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 17,32 mld zł na koniec 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Zaniepokojony
3 lata temu
Co z akcjami? Będą jeszcze notowane na GPW? Czy komunikat mówiący o umorzeniu oznacza wyzerowanie ilości posiadanych walorów na rachunku giełdowym?
vivatpis
3 lata temu
To było w planie. Mógł Czarnecki oddać za złotówkę - nie chciał i jeszcze nagrał posłańca. Kocham te metody i ich skutki - por przejęcie EDF i upadek wartości PGE.
Polak
3 lata temu
Tylko po co ten garb bankowi PEKAO SA?
fbi
3 lata temu
Tak kradnie PiS. Co tu komentować. Elektorat bez konta bankowego zaciera ręce i się cieszy. A Polska będzie płaciła odszkodowanie za parę lat.
Leszek
3 lata temu
A jutro drogi przedsiębiorco, PiS uzna, że Twoja firma jest w złej kondycji i też ja przejmie. I nic nie będziesz mógł zrobić