Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BGK: FTiR wyda na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty ok. 2,9 mld zł w 10 lat

0
Podziel się

Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR) wyda na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty ok. 2,9 mld zł w ciągu 10 lat, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Do banków komercyjnych współpracujących z BGK można składać wnioski o premie, czyli finansowe wsparcie z FTiR na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty. BGK zwiększył wysokość premii termomodernizacyjnej i udostępnił premię remontową także gminom.

BGK: FTiR wyda na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty ok. 2,9 mld zł w 10 lat
bEpHlFxN

W życie weszły przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jedną z ważniejszych zmian jest większa premia termomodernizacyjna. Do tej pory dopłata z BGK do kredytu na prace termomodernizacyjne wynosiła średnio ok. 12,5% kosztów tych prac. Teraz, po uproszczeniu sposobu obliczania premii, wynosi ona 16% kosztów przedsięwzięcia, podano.

"Około 40% wielorodzinnych budynków w Polsce wymaga termomodernizacji. Projektując przepisy, chcieliśmy, żeby wsparcie objęło jak najwięcej z nich. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale też dla walki ze smogiem. Lepsza efektywność energetyczna budynków ma dobry wpływ na czystość powietrza" - powiedział wiceminister rozwoju Robert Nowicki, cytowany w komunikacie.

"Średnia wysokość premii termomodernizacyjnej w 2019 r wyniosła 60 tys. zł, a po zmianach sięgnie około 77 tys. zł. To jednak nie koniec zmian, które mają wpływ na lepsze warunki mieszkaniowe Polaków. Nowością jest także możliwość zwiększenia premii termomodernizacyjnej, gdy inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE, np. paneli fotowoltaicznych. Premia wzrośnie z 16% do 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego" - dodał dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK Dariusz Stachera.

bEpHlFxP

Kolejna wyczekiwana zmiana w FTiR to finansowe wsparcie, które można wykorzystać na wzmocnienie budynków z wielkiej płyty. Jest to nowość w premii termomodernizacyjnej, zaznaczono.

"Zwiększamy wysokość premii, jeśli inwestor wykonujący termomodernizację budynku z wielkiej płyty dokona jednocześnie jego wzmocnienia. Premia zostanie dodatkowo powiększona o 50% kosztów wykonania takiego wzmocnienia, które inwestor poniósł na sporządzenie dokumentacji technicznej, zakup metalowych kotew i przygotowanie otworów oraz montaż" - podkreślił dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych w BGK Przemysław Osuch.

Jak szacowało Ministerstwo Rozwoju, do 2029 r. ma zostać wzmocnionych ok. 2 tys. budynków z wielkiej płyty. Z premii termomodernizacyjnej, tak jak do tej pory, będą mogły skorzystać m.in. gminy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania (np. akademiki, czy domy seniora) oraz budynków stanowiących własność JST służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.

Istotne zmiany dotyczą również grona beneficjentów premii remontowej, której wysokość standardowo stanowi 15% kosztów przedsięwzięcia. Od teraz o wsparcie, znacznie wyższe, mogą ubiegać się także gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gmin, wskazano.

bEpHlFxV

"Nasze programy są odpowiedzią na potrzeby Polaków, dlatego poszerzyliśmy grono beneficjentów premii remontowej i obecnie jest ono takie samo, jak przy premii termomodernizacyjnej. Co ważne, dzięki nowym przepisom gminy i spółki gminne mogą teraz ubiegać się o zwiększoną premię remontową, do 50% lub nawet 60% kosztów przedsięwzięcia, jeśli budynek jest zabytkowy. Jak dotąd otrzymaliśmy wiele zapytań o nowe przepisy i wiemy, że są to zmiany, na które samorządy czekały" - podsumował Osuch.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

bEpHlFyq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)