Notowania

finanse
17.07.2019 10:33

BGK uruchomi program pożyczek na likwidację barier architektonicznych od IX br.

Warszawa, 17.07.2019 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomi we wrześniu pilotażowy program nisko oprocentowanych pożyczek na likwidację barier architektonicznych w budynkach pod kątem seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, podał bank. BGK przeznaczy na nie 4 mln zł, a w kolejnych latach środki na ten cel będą znacznie większe.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Warunki, na jakich Bank Gospodarstwa Krajowego będzie prowadził program, są bardzo atrakcyjne. Oprocentowanie wynosi zaledwie 0,15% przez 20 lat, bo na taki okres jest udzielana pożyczka" - powiedział Paweł Chorąży z BGK, cytowany w komunikacie.

"Tylko ze zwrotów środków europejskich chcemy przeznaczyć ok. 120 mln zł w ciągu najbliższych 3 lat. Liczymy też na wsparcie z innych źródeł, np. z Funduszu Solidarnościowego. Potrzeby są olbrzymie, a my mamy świadomość, że dopiero zaczynamy. Podobne programy realizowane w innych państwach Unii Europejskiej mają charakter wieloletni. Dla przykładu, w Finlandii w ciągu 9 lat udało się wyposażyć i wyremontować 45 tys. klatek schodowych, a Polska jest krajem o wiele większym, co pokazuje nasze potrzeby w tym zakresie" - powiedział dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Piotr Krasuski, cytowany w komunikacie.

Na początku lipca BGK podpisał w tej sprawie umowę z dysponentem środków - z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju (MIR). Z kredytu będą mogły m.in. uczelnie i szkoły, biblioteki i spółdzielnie mieszkaniowe. Po spełnieniu określonych kryteriów mogą liczyć na umorzenie max. 40% wartości pożyczki.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju - jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz