Notowania

finanse
30.12.2019 11:15

BGK: Wydatki KFD na rozwój infrastruktury drogowej wyniosą 11,7 mld zł w 2019 r.

Warszawa, 30.12.2019 (ISBnews) - Wydatki Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) na rozwój infrastruktury drogowej mogą sięgnąć 11,7 mld zł w 2019 r., zaś łączne wydatki na budowę dróg ze środków KFD przekroczyły 170 mld zł w ciągu 15 lat, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Skala naszego zaangażowania w realizację programów służących wzrostowi gospodarczemu Polski wciąż rośnie. W ciągu 15 lat łączne wydatki na budowę dróg ze środków Krajowego Funduszu Drogowego przekroczyły 170 mld zł. To prawie tyle, co połowa dochodów w budżecie kraju na 2019 rok. Efektem jest sfinansowanie budowy ponad 1 250 km odcinków autostrad i ponad 2 100 km dróg ekspresowych" - powiedziała dyrektor departamentu finansowania infrastruktury transportowej w BGK Izabela Klajnberg, cytowana w komunikacie.

KFD działa w BGK od stycznia 2004 r. Środki z opłaty paliwowej, wnoszonej przez producentów i importerów paliw silnikowych to jedno z podstawowych, stałych źródeł zasilania funduszu. Ważnymi źródłami zasilania KFD są wpływy z opłat za przejazd, środki unijne, a także finansowanie zewnętrzne pozyskiwane przez BGK w formie kredytów zaciąganych głównie w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) oraz obligacji emitowanych zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz