Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK zaoferuje 5- i 10-letnie obligacje na przetargu 15 lipca

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaoferuje na przetargu 15 lipca obligacji tych samych serii, które sprzedawał na dzisiejszym przetargu, tj. 5-letnie obligacje serii FPC0725 oraz papiery 10-letnie serii FPC0630, zapowiedział dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Organizacji Finansowania BGK Robert Zima.

BGK zaoferuje 5- i 10-letnie obligacje na przetargu 15 lipca

"Na dzisiejszym przetargu sprzedaliśmy obligacje o wartości nominalnej 12,3 mld zł, przy łącznym popycie 13,6 mld zł. Szczególnie dużym zainteresowaniem, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, cieszyła się seria 5-letnia, której wartość sprzedaży wyniosła aż 9,9 mld zł. Łączna kwota pozyskana do tej pory przez BGK na potrzeby Funduszu wynosi 55 mld zł. Zgodnie z opublikowanym harmonogramem w lipcu zorganizowane zostaną jeszcze dwa przetargi. Na najbliższym, za dwa tygodnie, 15 lipca, zaoferujemy te same dwie serie obligacji" - powiedział Zima, cytowany w komunikacie.

Obligacje były oferowane identycznym trybem jak obligacje skarbowe. Przetarg zorganizował Narodowy Bank Polski (NBP) i udział w nim mogli wziąć wszyscy Dealerzy Skarbowych Papierów Wartościowych. Przetargi organizowane przez NBP są standardowym trybem plasowania obligacji Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki zebrane w Funduszu są przeznaczane na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.

BGK sprzedał dziś w ramach sprzedaży dodatkowej 5-letnie obligacje serii FPC0725 o wartości nominalnej 376 mln zł oraz papiery 10-letnie serii FPC0630 o wartości 101 mln zł. Wcześniej dziś bank sprzedał obligacje serii FPC0630 o wartości nominalnej 9 550 mln zł oraz obligacje serii FPC0630 o wartości nominalnej 2 302 mln zł.

Jednostkowa cena emisyjna sprzedanych obligacji FPC0725 wyniosła 993,28 zł, a rentowność: 1,39%, a papierów serii FPC0730 - odpowiednio: 997,5 zł i 2,153%.

BGK zapowiadał w ub. tygodniu, że planuje przeprowadzanie w lipcu 2020 r. trzech przetargów sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (w tym obligacji FPC0725 i FPC0630), organizowanych przez NBP - w dniach 1, 15 i 29 lipca.

Podstawą emisji obligacji jest ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, podano także.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)