Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WPI spadł o 0,7 pkt m/m w XII, nastąpi zahamowanie presji inflacyjnej

0
Podziel się:

Warszawa, 15.01.2019 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - spadł o 0,7 pkt m/m w grudniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Był to piąty z rzędu spadek wskaźnika. Instytut prognozuje ograniczenie presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach.

BIEC: WPI spadł o 0,7 pkt m/m w XII, nastąpi zahamowanie presji inflacyjnej

"Co prawda, nadal nie słabnie proinflacyjna presja czynników kosztowych związanych głównie z rosnącymi kosztami pracy oraz kosztami utrzymywania maszyn i urządzeń do produkcji, jednak coraz silniejsze sygnały spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu oraz stabilizacja cen surowców, w tym zwłaszcza ropy naftowej, oddziałują w tej chwili zdecydowanie silniej na redukcję presji inflacyjnej" - czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika trzy działały w grudniu w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, jedna pozostała obojętna z punktu widzenie kształtowania się cen w najbliższej przyszłości i trzy działały w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

"Najsilniej w kierunku potencjalnego wzrostu cen oddziaływały oczekiwania przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych na temat kształtowania się cen na oferowane przez nich towary. Wskaźnik tych oczekiwań przyjął najwyższą wartość od lutego ubiegłego roku" - czytamy dalej.

Odsetek konsumentów spodziewających się wzrostu cen w ciągu najbliższych miesięcy spadł do 70% z 76%.

"Spośród czynników kosztowych kształtujących inflację w dalszym ciągu silne znaczenie dla przedsiębiorstw odgrywają koszty zatrudnienia. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest nadal wysokie a problemy ze znalezieniem pracowników zmuszają pracodawców do ich ciągłego podnoszenia" - wskazują analitycy.

Analitycy podkreślają, że scenariusza jednoczesnego osłabienia złotego względem dolara i drożejących surowców nie należy wykluczyć, a to z pewnością odbije się na wzroście cen krajowych.

Wykorzystanie mocy wytwórczych pozostają na rekordowo wysokim poziomie, przekraczającym średnio w przemyśle 83%, wskazano w materiale.

"Jednocześnie inwestycje sektora prywatnego w odnowę i poszerzenie mocy wytwórczych pozostaje na bardzo niskim poziomie. Sytuacja taka zagraża nie tylko stabilności cen, lecz również obniża konkurencyjność naszej oferty produkcyjnej na rynkach zagranicznych, co może być szczególnie dotkliwe dla rodzimych eksporterów w warunkach słabnącej koniunktury u naszych głównych kontrahentów handlowych" - podsumowano.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)