Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
27.02.2020 09:35

BIK: Banki udzieliły o 15,3% więcej r/r kredytów mieszkaniowych w styczniu

Banki udzieliły w styczniu kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,34 mld zł, co stanowi wzrost o 24,3% r/r w ujęciu wartościowym oraz wzrost o 15,3% r/r w ujęciu wolumenowym, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). 

Podziel się
Dodaj komentarz

W styczniu br. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano dodatnie dynamiki zarówno wartości udzielonych kredytów, jak i ich liczby w porównaniu ze styczniem 2019 r., co sygnalizował listopadowy i grudniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, podano.

"Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów - w styczniu br. już 71,4% wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. Analizując sytuację w poszczególnych przedziałach kwotowych, określających wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego, nadal, tak jak w całym 2019 r., obserwujemy odmienne tendencje" - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

"Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym dotyczą tylko kredytów powyżej 200 tys. zł, w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł, których w styczniu 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. w ujęciu liczbowym udzielono więcej o 42,9%, a wartościowym o 43,6%. Wyniki stycznia potwierdzają, że nadal trwa hossa na rynku kredytów wysokokwotowych. Styczniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (+24,5%) również sygnalizuje, że kolejne miesiące powinny być bardzo dobre dla rynku kredytów mieszkaniowych" - dodał Rogowski.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w styczniu 2020 r. wyniósł 0,74%, co potwierdza wieloletnią już stałą obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. W ostatnich 12 miesiącach (styczeń 2020 do stycznia 2019) jakość portfela nieznacznie się poprawiła, o czym świadczy niewielki spadek (poprawa) Indeksu o (-0,07).

"Obecnie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby wpłynąć na wzrost poziomu szkodowości kredytów mieszkaniowych, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego" - podsumował analityk.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

JAREKTylko czekać na powtórkę z kryzysu 2008r.

Rozwiń komentarze (1)