Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
06.03.2020 10:06

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł do 27,7% w lutym

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 27,7% w lutym. Oznacza to, że w lutym 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 27,7% w porównaniu z lutym 2019 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

W lutym 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 42,88 tys. klientów, w porównaniu do 34,06 tys. rok wcześniej - jest to wzrost o 16,4%. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego br. wyniosła 292,07 tys. zł. tj. o 9,6% więcej niż w lutym 2019 r.

"Lutowa wartość indeksu jest o 3,2 pkt proc. wyższa od wartości ze stycznia 2020 r. (24,5%). Na obecną wartość indeksu na poziomie +27,7%, wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt, jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu, przy czym większy wpływ ma wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt. W lutym mamy już szósty z rzędu miesięczny wzrost wartości Indeksu (od sierpnia 2019 r.). Utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym. Trend ten szczególnie mocno dostrzegalny jest w dużych aglomeracjach i wynika z panującej tu wciąż dobrej koniunktury na rynku pracy, z napływu nowych mieszkańców do tychże aglomeracji, a także utrzymujących się niskich stóp procentowych. Nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, z uwagi na ujemne realne stopy oprocentowania depozytów stają się aktywem inwestycyjnym. Zakupy tych nieruchomości również są lewarowane choć częściej finansowane są kapitałem własnym inwestora" - powiedział główny analityk BIK
Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2020

wec...wszystko do czasu... Ciekawe czy wszystko spłacą.

Rozwiń komentarze (1)