Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel detaliczny
28.02.2020 13:33

BM Reflex: Ceny paliw będą nadal spadać ze względu na koronawirusa

Warszawa, 28.02.2020 (ISBnews/BM Reflex) - W perspektywie najbliższych dni utrzymuje się duże prawdopodobieństwo dalszych obniżek

Podziel się
Dodaj komentarz

cen paliw na stacjach w różnej skali, ze względu na spadek popytu na paliwa, wywołany epidemią koronawirusa, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Po kolejnym tygodniu spadków benzyna na stacjach jest najtańsza od marca 2019 roku, natomiast ceny diesla i LPG na poziomie z listopada ub.r.

Od początku lutego ceny benzyny 95 spadły średnio o 6 gr/l, oleju napędowego o 12 gr/l i autogazu o 16 gr/l.

Aktualnie ceny paliw w kraju wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 4,87 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,20 zł/l, oleju napędowego - 5,05 zł/l i autogazu 2,19 zł/l. Oznacza to w skali tygodnia spadki o 3 gr/l benzyn, 6 gr/l oleju napędowego i 4 gr/l autogazu.

W perspektywie najbliższych dni utrzymuje się duże prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen paliw na stacjach w różnej skali. Obniżki mogą jednorazowo sięgnąć na niektórych stacjach nawet kilkunastu groszy na litrze. Jednak średnio w skali obniżki mogą być kilkugroszowe. Powinno to pozwolić na spadek średniej ceny diesla poniżej 5 zł/l.

Na obniżki cen wskazują gwałtowne spadki cen hurtowych w ostatnich dniach. Warto podkreślić, że od początku 2020 roku hurtowe ceny benzyny Pb 95 spadły już o 24 gr/l, a oleju o około 50 gr/l.

Ceny ropy naftowej Brent spadły dziś rano w rejon 51 USD/bbl i są najniższe od grudnia 2018 roku. Rynek wyraźnie obawia się dalszego spadku konsumpcji paliw ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus. Przyszłotygodniowe spotkanie OPEC+ wydaje się więc być kluczowe w kontekście ustabilizowania cen ropy naftowej. Sytuacja jest jednak skomplikowana, gdyż jeśli OPEC+ nie zdoła osiągnąć porozumienia w kwestii zwiększenia skali redukcji wydobycia wówczas spadki cen ropy naftowej mogą się pogłębić. Niewykluczone jednak, że OPEC zdecyduje się na obniżkę wydobycia nawet jeśli nie uzyska poparcia Rosji.

Aktualny raport Departamentu Energii nie zmienia w żaden sposób obrazu rynku. Zapasy ropy naftowej wzrosły 0,5 mln bbl/d, produkcja ropy naftowej pozostała na niezmienionym poziomie 13 mln bbl/d.

Tagi: handel detaliczny, chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz