Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
13.03.2020 15:32

Bochenek: Zawieszenie spłaty rat kredytu może uniemożliwić dochodzenie roszczeń

Umowy kredytowe klientów z bankami mogą zawierać zapisy, które w sytuacji wprowadzenia przez rząd możliwości czasowego zawieszenia spłaty rat kredytów w związku z epidemią uniemożliwią w późniejszym czasie dochodzenie roszczeń, poinformował radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przy okazji pojawiających się informacji o możliwym zawieszeniu płatności rat w związku z rosnącym zagrożeniem, warto zwrócić uwagę i dokładnie zapoznać się z treścią porozumienia czy aneksu, który będzie zaproponowany kredytobiorcy. Doświadczenie pokazuje, że w takim dokumencie mogą znaleźć się zapisy utrudniające lub uniemożliwiające późniejsze dochodzenie roszczeń od banku" - powiedział ISBnews Bochenek.

Wskazał, że w ostatnim czasie rośnie liczba argumentów dla frankowiczów zastanawiających się nad wystąpieniem ze swoją sprawą na drogę postępowania sądowego.

"Aktualny wzrost kursu CHF, orzecznictwo w sprawach frankowych kształtujące się na poziomie ponad 80% wygrywanych spraw przez kredytobiorców, czy prokonsumenckie stanowisko zajęte przez Sąd Najwyższy w wyrokach zapadłych w 2019 r (np. wyrok z dnia 27.11.2019 r. sygn. akt II CSK 483/18) to tylko niektóre z nich. Od tej decyzji kredytobiorców nie powinien również odwlec rozprzestrzeniający się koronawirus" - powiedział także radca prawny.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował w czwartek wprowadzenie możliwości zawieszenia spłaty kredytów na okres kilku miesięcy i poinformował, że liczy, iż w związku z pozytywną odpowiedzią sektora bankowego do poniedziałku zostanie uzgodniona formuła realizacji tej propozycji.

W odpowiedzi, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że ZBP będzie rekomendował bankom stosowanie uproszczonej procedury w przyznawaniu karencji w spłacie kredytów. ZBP podkreślił, że zobowiązania te będą regulowane przez klientów, tylko w odłożonym terminie.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

ZycieNie zbiednieją, w tej sytuacji u mnie ruch praktycznie zerowy rozumiem to więc bank też powinien. Ani ja ani bank nie przewidywał takiej sytuacji

14-03-2020

nonie zatrzymywac komornikow, niech ida do zarazonych i sciagaja dlugi.

14-03-2020

ZzzCiekawe czy jak by byl koniec swiata i gotowka przestala by miec jakakolwiek wartosc to dalej by chcieli zeby splacac kredyty. Oczy sie ciesza jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)