Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tyg. istotne odczyty PMI, w Polsce dane dot. sprzedaży detal.

0
Podziel się:

W bieżącym tygodniu najistotniejsze będą publikacje wskaźników wyprzedzających koniunkturę za styczeń - wstępne odczyty indeksów PMI w przemyśle i usługach dla strefy euro oraz indeksów koniunktury w Niemczech - ZEW oraz Ifo, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Rynki uważnie będą analizowały dane pod kątem ewentualnych sygnałów wyhamowania lub pogłębienia spadku indeksów po obserwowanym dotychczas ich wyraźnym obniżeniu. 

BOŚ Bank: W tym tyg. istotne odczyty PMI, w Polsce dane dot. sprzedaży detal.

Niezmiennie, wszelkie informacje dot. postępów prac nad projektem relacji handlowych pomiędzy USA - Chiny będą istotne dla rynkowych nastrojów w tygodniu bieżącym oraz kolejnych. W tym kontekście z uwagą śledzone będą wypowiedzi podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, uważają analitycy.

"W tle zapewne pozostanie kwestia częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu federalnego w USA. Póki co te problemy, uznawane za okresowe, mają niewielki wpływ na sytuację gospodarczą, niemniej ewentualne wyraźne wydłużenie braku akceptacji budżetu rządu federalnego może skutkować poważniejszymi konsekwencjami gospodarczymi" - czytamy dalej.

W bieżącym tygodniu dobiegnie końca seria publikacji miesięcznych danych nt. polskiej gospodarki (sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia za grudzień).

"Podobnie jak w przypadku ubiegłotygodniowych publikacji, oczekujemy słabszego grudniowego wyniku sprzedaży wobec danych z października i listopada, w głównej mierze z uwagi na negatywny wpływ efektów kalendarzowych oraz efekt korekcyjny zaskakująco mocnych danych z października i listopada" - czytamy także.

Analitycy BOŚ Banku oczekują, że rada EBC nie zmieni parametrów polityki pieniężnej, utrzymując na niezmienionym poziomie stopy procentowe.

"Pomimo utrzymujących się słabszych danych ze sfery realnej strefy nie oczekujemy zmiany zapisów w komunikacie rady dot. forward guidance co do przyszłego poziomu stóp procentowych (tj. stabilne stopy procentowe przynajmniej do lata 2019 r.), szczególnie przy ryzykach makroekonomicznych spójnych z zapisem forward guidance (tj. ryzyko późniejszej, a nie wcześniejszej obniżki). Jednocześnie podczas konferencji prasowej bardzo prawdopodobne jest dalsze złagodzenie przekazu i wskazywanie na zmieniający się bilans ryzyka dla prognoz gospodarczych i tym samym ryzyka dla scenariusza jakiegokolwiek zacieśnienia polityki pieniężnej w 2019 r." - czytamy także,

Zaraz z początkiem bieżącego tygodnia oczekiwana jest informacja premier May nt. dalszych kroków rządu dot. scenariusza wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

"Tak jak wskazaliśmy wcześniej, rynki z ulgą skonstatowały, że w Izbie Gmin widoczna jest ponadpartyjna większość niechętna Brexitowi bez umowy. Jednak nadal aktualnym pozostaje pytanie o znalezienie konstruktywnego rozwiązania, za którym gotowa będzie zagłosować większość posłów Izby Gmin. Biorąc pod uwagę głębokie podziały dot. kwestii Brexitu wewnątrz Partii Konserwatywnej, na linii rząd - opozycja oraz uwzględniając priorytety mniejszościowego koalicjanta rządowego (północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej) trudno na wskazać takie rozwiązanie. Nie można więc wykluczyć, że bieżący tydzień może nie dostarczyć odpowiedzi na to pytanie" - podają analitycy.

Według nich, wachlarz potencjalnych scenariuszy pozostaje szeroki - od wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pod koniec marca bez żadnego porozumienia (mniejsze ryzyko), przez zobligowanie rządu przez parlament do rozpoczęcia prac nad nowym projektem i wniosku o przedłużenie trwania Artykułu 50 (najbardziej prawdopodobny scenariusz), po rozpoczęcie debaty politycznej o powtórnym referendum.

"Biorąc pod uwagę tak niepewny scenariusz rozwoju sytuacji w Wielkiej Brytanii i Europie podwyższona zmienność rynkowa oraz niepewność dot. perspektyw gospodarczych wciąż może wzrosnąć" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)