Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z Polski, PMI w strefie euro

0
Podziel się

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się informacje na temat wskaźników styczniowej koniunktury gospodarczej PMI w strefie euro oraz seria publikacji danych z krajowej gospodarki za grudzień, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ekonomiści banku oczekują, że czwartkowym posiedzeniu rada EBC utrzyma niezmienione parametry polityki pieniężnej w tym stopy procentowe (0,0% dla stopy repo oraz -0,5% dla stopy depozytowej).

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z Polski, PMI w strefie euro
bDJwUgLF

"Na bieżący tydzień zaplanowana jest seria publikacji danych z krajowej gospodarki za grudzień. Przy sprzyjających efektach sezonowych oraz otwarciu galerii handlowych przez większą część miesiąca oczekujemy wyraźnie lepszych wskaźników gospodarczych wobec listopada" - wskazują ekonomiści BOŚ Banku.

Zatrudnienie w grudniu 2020 r. w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w skali roku o 1,2%, tj. w takiej samej skali, jak w listopadzie, podał bank.

"Na podstawie tych samych założeń oczekujemy w grudniu niewielkim zmiany dynamiki wynagrodzeń, tj. jej wzrostu do 5,2% r/r z 4,9% r/r w listopadzie. Zakładamy, że w grudniu znosić się będą łącznie efekty: - wzrostu dynamiki wynagrodzeń w handlu, - pozytywnego efektu poprawy relacji liczby dni roboczych (oraz wyższego wzrostu tzw. ruchomej części wynagrodzeń), - niższej dynamiki wynagrodzeń w górnictwie przy wyraźnie wyższej bazie odniesienia dla rocznej dynamiki wzrostu" - czytamy w tygodniku.

bDJwUgLH

"Szacujemy, że w grudniu 2020 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,2% r/r, po październikowym spadku o 5,3% r/r" - czytamy dalej.

W ocenie banku, dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrośnie do 0,0% w grudniu z -4,9% r/r w listopadzie.

"W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych oczekujemy jedynie niewielkiego wzrostu produkcji, po jej lekkim spadku w listopadzie przy wciąż bardzo powolnym ożywieniu aktywności w zakresie publicznych inwestycji infrastrukturalnych, stopniowo słabnącej aktywności w budownictwie mieszkaniowym i utrzymaniu słabej aktywności w budownictwie komercyjnym. Głównym czynnikiem poprawiającym grudniowe wyniki produkcji w ujęciu zmian rocznych jest bardzo niska baza odniesienia (silny spadek produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2019 r.) oraz poprawa relacji liczby dni roboczych" - czytamy dalej.

Na przyszły poniedziałek zaplanowana jest publikacja dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu ub.r. i - zdaniem ekonomistów - silnie wzrosła do 9,2% r/r, wobec 5,4% r/r w listopadzie.

bDJwUgMi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(0)