Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA,  posiedzenie RPP

0
Podziel się

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się listopadowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz indeks ISM koniunktury w USA za listopad. Na środę zaplanowane jest posiedzenie RPP, na którym oczekuje się utrzymania stabilnych stóp procentowych oraz dotychczasowej retoryki Rady.

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA,  posiedzenie RPP
(Pixabay)
bDzPXHvV

"Na bieżący tydzień zaplanowane są publikacje wielu danych makroekonomicznych weryfikujących założenia dot. skali spowolnienia aktywności gospodarczej w IV kw., w tym listopadowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz indeksy ISM koniunktury w USA za listopad. Ponadto opublikowane zostaną dane z niemieckiego przemysłu oraz kolejne dane dot. indeksów koniunktury w Chinach, które powinny potwierdzić stabilną aktywność chińskiej gospodarki oraz globalnego przemysłu" - uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Po tym gdy w październiku ogłoszono kolejne restrykcje aktywności społecznej i gospodarczej, implikujące pogorszenie perspektyw gospodarczych na przełomie 2020 i 2021, RPP nie zdecydowała się na symboliczne obniżenie stopy referencyjnej NBP do zera, zdaniem ekonomistów banku nie nastąpi to również na najbliższym środowym posiedzeniu.

"Sytuacja epidemiczna poprawiła się, rząd zdecydował o zniesieniu części restrykcji w grudniu oraz ogłosił nowy pakiet fiskalny, co poprawia bilans ryzyka dla gospodarki w krótkim okresie. Ponadto informacje nad efektami prac nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 obniżają ryzyko długoterminowe dla gospodarki" - czytamy w raporcie.

bDzPXHvX

Jutro opublikowane zostaną dane dotyczące listopadowego indeksu PMI Polski w przemyśle oraz szybki szacunek inflacji CPI w grudniu.

"Oczekujemy, że w listopadzie wskaźnik inflacji CPI lekko obniżył się do 3% r/r wobec 3,1% r/r w październiku. W naszej ocenie w listopadzie nadal obniżała się dynamika cen żywności (przede wszystkim w efekcie dalszego spadku cen mięsa), co przy oczekiwanej stabilizacji dynamiki r/r cen paliw i inflacji bazowej daje lekkie obniżenie wskaźnika CPI" - prognozują ekonomiści.

bDzPXHwy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)