Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych będzie w gestii dyrektora IAS w Poznaniu

0
Podziel się:

Organem właściwym w sprawach nowo tworzonego Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych będzie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie wyznaczenia dyrektora izby administracji skarbowej właściwego w sprawach Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych będzie w gestii dyrektora IAS w Poznaniu

Projekt rozporządzenia, dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) stanowi wykonanie upoważnienia, zawartego w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ustanawia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Nowelizacja ma wejść w życie od 1 lutego 2021 r.

"Projekt rozporządzenia wyznacza Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu jako organ właściwy w sprawach Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Oczekiwanym efektem jest sprawne wykonywanie zadań z zakresu rejestracji przez jeden wyznaczony organ w związku ze scentralizowaniem rejestracji w podatku akcyzowym oraz wprowadzeniem Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych w miejsce rejestrów lokalnych prowadzonych przez właściwych w sprawach akcyzy naczelników urzędów skarbowych" - czytamy w uzasadnieniu.

Zadanie centralnej rejestracji zostanie wykonane w ramach limitu środków w części właściwej dla Izby Administracji Skarbowej w Krakowie w ramach umowy na modernizację, rozbudowę i rozwój Systemów SEAP (Single Electronic Access Point) i SZPROT (System Zintegrowanej Rejestracji Przedsiębiorców i Obsługi Wniosków) dla potrzeb współpracy z komponentami realizowanymi w ramach Programu PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych), podano także.

Celem przedsięwzięcia jest realizacja przez Urząd Skarbowy w Poznaniu scentralizowanych zadań, obejmujących obszar biznesowy związany z rejestrowaniem użytkowników zewnętrznych w domenie celnej i akcyzowej, w ramach systemów informatycznych Skarbowo-Celnych.

Zadania te są wykonywane w ramach usługi e-klient oraz Systemu Zintegrowanej Rejestracji Przedsiębiorców i Obsługi Wniosków (SZPROT) i obejmują m.in. rejestrację podmiotów w obszarach: cło, akcyza, gry hazardowe i INTRASTAT. Prowadzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych w formie elektronicznej przez jeden organ podatkowy zapewni sprawny proces rejestracji, kompletność i aktualność prowadzonej przez ten organ bazy pośredniczących podmiotów gazowych i pośredniczących podmiotów węglowych oraz kompletność i aktualność danych zawartych w tym rejestrze.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lutego 2021 r., tj. z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)