Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CEZ sprzedał FI KGAL projekty dwóch farm wiatrowych w Polsce

0
Podziel się:

CEZ sfinalizował sprzedaż projektów farm wiatrowych Krasin (35,2 MW) i Sakówko (4,4 MW) Funduszowi Inwestycyjnemu KGAL, podała spółka. CEZ planuje zakończyć sprzedaż pozostałych czterech projektów wiatrowych w Polsce także w tym roku.

CEZ sprzedał FI KGAL projekty dwóch farm wiatrowych w Polsce

"Jesienią ubiegłego roku Grupa CEZ rozpoczęła proces sprzedaży portfela wiatrowego w Polsce. W pierwszej kolejności CEZ zdecydował się na sprzedaż projektów Krasin (35,2 MW) i Sakówko (4,4 MW), które posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia (ważne pozwolenia na budowę, zabezpieczone grunty pod budowę i umowy przyłączeniowe). Ponadto projekt wiatrowy Krasin odniósł sukces w aukcji odnawialnych źródeł energii w grudniu 2019 r. i otrzymał 15-letnie wsparcie w postaci gwarantowanych cen zakupu (kontrakt różnicowy)" - czytamy w komunikacie.

Ofertę zakupu aktywów przesłała większość z kilkudziesięciu zainteresowanych inwestorów. Z otrzymanych wiążących ofert CEZ uznał za najlepszą propozycję funduszu inwestycyjnego KGAL, który już wcześniej był zainteresowany możliwością zakupu projektów Krasin i Sakówko.

"Jesteśmy zadowoleni z ostatecznej ceny i warunków wynegocjowanych z KGAL. Fundusz KGAL jest silnym międzynarodowym graczem w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii" - skomentował członek zarządu CEZ Tomáš Pleskač, cytowany w komunikacie.

"Doceniamy jakość przygotowanych projektów wiatrowych ČEZ. Dzięki temu przejęciu poszerzamy naszą polską ekspozycję, która odpowiednio uzupełnia projekty portfela odnawialnych źródeł energii KGAL w dziewięciu innych krajach europejskich"- dodał Michael Ebner, dyrektor generalny KGAL Investment Management, odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne w Grupie KGAL.

Pierwszym projektem Funduszu Inwestycyjnego KGAL w Polsce była budowa elektrowni fotowoltaicznych w listopadzie 2019 roku, a wiosną b.r. doszły kolejne inwestycje związane z zakupem projektów wiatrowych. W przypadku farmy wiatrowej Krasin Fundusz zabezpieczył już dostawy turbin, a obecnie trwa przetarg na budowę infrastruktury.

W 2020 roku CEZ zamierza również zakończyć sprzedaż pozostałych czterech projektów wiatrowych w Polsce, które są na różnych etapach przygotowania. Ponadto, w tym roku CEZ planuje rozpocząć proces dezinwestycji polskich elektrowni węglowych CEZ Skawina i CEZ Chorzów. Nowa strategia biznesowa firmy, zatwierdzona latem ubiegłego roku, przewiduje stopniową sprzedaż wybranych aktywów zagranicznych, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej (Polska, Rumunia, Bułgaria), przypomniano.

W Polsce CEZ zamierza nadal rozwijać segment nowoczesnych usług energetycznych ESCO za pośrednictwem polskich spółek Euroklimat, Metrolog i OEM Energy.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)