Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
14.05.2019 16:42

Dąbrowski: Nowela ustawy prądowej - w stronę usług w ogólnym interesie gosp.

Druga nowelizacja ustawy o cenach energii prawdopodobnie pójdzie w kierunku regulacji UE dotyczącej tzw. usługi w ogólnym interesie gospodarczym, wynika z wypowiedzi wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Teraz rzeczywiście widać pewne oznaki tego, że [ustawa o cenach energii] będzie musiała być znowelizowana. Istotnie tutaj ocieramy się o kwestie pomocy publicznej, z drugiej strony oddziaływania na rynek po stronie cen detalicznych" - powiedział Dąbrowski podczas panelu na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Przypomniał, że część rynku hurtowego pozostała nienaruszona.

"Dzisiaj rozważania idą w tę stronę, aby to dostosować do regulacji związanych ze świadczeniem usługi o ogólnym charakterze ekonomicznym czy tzw. usługi powszechnej. To pozwoli na zapewnienie pełnej zgodności z regulacjami unijnymi, jednocześnie ochronę odbiorców przed skutkami wzrostu cen" - dodał wiceminister.

Usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym to - zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej - podstawowe usługi świadczone odpłatnie, np.usługi pocztowe. Usługi te są objęte europejskimi przepisami dotyczącymi rynku wewnętrznego i regułami konkurencji. Niemniej jednak możliwe są odstępstwa od tych zasad, jeśli konieczna jest ochrona dostępu obywateli do podstawowych usług.

W połowie kwietnia minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat przepisów dotyczących utrzymania poziomu cen energii z 2018 r. i liczy na domknięcie ostatecznej wersji ustawy i rozporządzenia do końca maja. Ze względu na wyłączenie przedsiębiorstw energochłonnych konieczna będzie nowelizacja ustawy.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz