Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dąbrowski: Usługą w ogólnym int. gosp. nie będą objęte średnie i duże firmy

1
Podziel się:

Zgodnie z planowaną drugą nowelizacją ustawy o cenach energii, która obecnie jest dyskutowana z Komisją Europejską, usługą w ogólnym interesie gospodarczym mogą być objęte mikro i małe przedsiębiorstwa, natomiast średnie i duże firmy będą objęte jedynie pomocą de minimis, poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Dla przedsiębiorstw energochłonnych przeznaczone mają być rekompensaty pośrednich kosztów emisji CO2.

Dąbrowski: Usługą w ogólnym int. gosp. nie będą objęte średnie i duże firmy

"Jest taka koncepcja 'services of general economic interest' albo 'public service obligation'. To jest usługa, której przedsiębiorstwa normalnie by nie podjęły, obowiązki których by nie wykonywały, a wykonują dlatego, że ktoś na nich ten obowiązek nałożył. Trzeba spełnić szereg warunków określonych przez orzecznictwo i za tę usługę może należeć się wynagrodzenie. Konstrukcja może być oparta o ceny maksymalne" - powiedział Dąbrowski dziennikarzom w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Jego zdaniem, Komisja Europejska widzi możliwość ujęcia tej koncepcji w nowelizacji ustawy.

"To oznacza, że nie dotyczyłoby to przedsiębiorstw dużych i energochłonnych. W związku z tym, w tym zakresie będzie trzeba oprzeć się o pomoc de minimis, natomiast dla energochłonnych rząd zaczął wcześniej dyskutować rozważania dotyczące rekompensat kosztów pośrednich CO2 - to powinno być wystarczające. Średnie przedsiębiorstwa będą objęte tymi rozwiązaniami, które są wprowadzone - akcyza, opłata przejściowa, inwestycje - i to jest w obszarze de minimis. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą być objęte public service obligation" - wyjaśnił wiceminister.

Usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym to - zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej - podstawowe usługi świadczone odpłatnie, np.usługi pocztowe. Usługi te są objęte europejskimi przepisami dotyczącymi rynku wewnętrznego i regułami konkurencji. Niemniej jednak możliwe są odstępstwa od tych zasad, jeśli konieczna jest ochrona dostępu obywateli do podstawowych usług.

W połowie kwietnia minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat przepisów dotyczących utrzymania poziomu cen energii z 2018 r. i liczy na domknięcie ostatecznej wersji ustawy i rozporządzenia do końca maja. Ze względu na wyłączenie przedsiębiorstw energochłonnych konieczna będzie nowelizacja ustawy.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ja.
5 lata temu
A kiedy zostanie uwolniony rynek energetyczny? Może prąd skandynawski byłby tańszy i bardziej eko. Tylko zdrowa konkurencja może tu pomóc. Przykładem są firmy telekomunikacyjne. Energia elektryczna w całej Polsce pochodzi od tego samego producenta. To państwowy monopol z dopiskiem SA. Sprzedawcy energii robią z klientami co chcą. Konkurencji tu nie ma.