Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Daniel Obajtek odwołany. Jest reakcja inwestorów

713
Podziel się:

W czwartek Rada Nadzorcza spółki Orlen odwołała ze stanowiska prezesa. Jak inwestorzy zareagowali na wieść, że Daniel Obajtek nie jest już szefem jednej z największych polskich firm? Notowania jednej z najważniejszych spółek wyraźnie zmieniały się już od rana.

Daniel Obajtek odwołany. Jest reakcja inwestorów
Warszawa, 01.02.2024. Prezes zarządu Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej dot. realizacji Strategii ORLEN2030 w siedzibie spółki Orlen w Warszawie, 1 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Krótko przed godz. 11.00 w czwartek Orlen przeszedł kadrowe trzęsienie ziemi. Rada Nadzorcza podjęła decyzję, na skutek której Daniel Obajtek przestanie być prezesem spółki. Decyzja wejdzie w życie 5 lutego - dzień przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Daniel Obajtek odwołany. Jak zareagowali inwestorzy Orlenu

Jak na decyzję spółki zareagowała giełda? Po otwarciu sesji notowania Orlenu rosły. Początkowo kurs oscylował wokół 62,4 zł. Ok. godz. 11:00 kurs sięgnął 65 zł. W następnych minutach spadł poniżej 64,5 zł, a po chwili znów zaczął rosnąć. Zmiana kursu przekroczyła 3 proc., a kurs osiągnął wartość 64,62 zł. W kolejnych godzinach kurs się umacniał - przed godz. 13.00 osiągnął wartość 64,80 zł.

Obecne notowania Orlenu nie należą do najwyższych. Są na poziomie z sierpnia ubiegłego roku. W ciągu 12 ostatnich miesięcy kurs był wyższy w październiku - sięgał wówczas 68 zł.

W ciągu pięciu ostatnich lat kurs znacząco stracił na wartości - w roku 2019 sięgał niemal 90 zł. Rekordowe notowania spółki - wynoszące niemal 100 zł - odnotowano w roku 2019. Na kursie Orlenu znacząco odbiła się pandemia - dołek notowań, znacząco poniżej 30 zł, przypadł na rok 2020.

Daniel Obajtek nie jest już prezesem Orlenu

Daniel Obajtek prezesem Orlenu został w 2018 roku. Zanim to się jednak stało, menedżerskie szlify niemal przez rok zdobywał w jednej z czterech największych spółek energetycznych w kraju - Energa SA.

Wcześniej Obajtek szefował Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie odpowiadał za 11 tys. pracowników i budżet na poziomie 27 mld zł. Był również przewodniczącym rady nadzorczej Lotos - Biopaliwa sp. z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(713)
Ceppik
5 miesięcy temu
Inwestorzy liczą na duży zysk biorąc pod uwagę że Orlen zostanie wkrótce sprzedany .
ja JA
5 miesięcy temu
Koniec z tankowaniem na orlenie. Likwidacja vitay.
ja JA
5 miesięcy temu
Polak zawsze mądry po szkodzie - wierzy oszustom a potem walczy. Nic się nie zmieniło - historia nic polaczków nie nauczyła. Do zobaczenia w Euroniemczech.
ja JO
5 miesięcy temu
Polak zawsze mądry po szkodzie - wierzy oszustom a potem walczy. Nic się nie zmieniło - historia nic polaczków nie nauczyła. Do zobaczenia w Euroniemczech.
ja JO
5 miesięcy temu
trza budować sobie na działce własne zbiorniki, bo będzie brakować paliwa i nie wszystkich będzie na nie stać, bedziem jeździć rowerem.
...
Następna strona