Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DNB Bank Polska miał 68,2 mln zł zysku netto w 2018 r.

0
Podziel się:

DNB Bank Polska zanotował 68,2 mln zł zysku netto w 2018 r. wobec 77,7 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank.

DNB Bank Polska miał 68,2 mln zł zysku netto w 2018 r.

"Całkowite przychody banku z działalności operacyjnej w 2018 r. spadły o 12% r/r i wyniosły 200,3 mln zł (228 w mln zł w 2017 r.). Największą pozycję w przychodach stanowił wynik z tytułu odsetek (84% wszystkich przychodów). Wynik ten jest niższy o 11% r/r i wyniósł 167,4 mln zł. W tym samym czasie z tytułu opłat i prowizji bank wygenerował przychód w wysokości 18,3 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Kwota 1 518 mln zł funduszy własnych zapewnia bankowi satysfakcjonujący poziom wskaźnika wypłacalności, który na koniec roku wyniósł 17,26%. Bank dysponował bazą depozytów w kwocie 4 755,5 mln zł, z kolei saldo kredytów osiągnęło 7 154,3 mln zł, podano także.

"Konsekwentnie realizujemy przyjętą w 2013 roku strategię specjalizacji sektorowej. W związku z tym naszym celem nie jest budowanie dużego udziału w rynku, ale znacząca obecność w branżach, które są dla nas kluczowe. Dlatego skupiamy się na długoterminowych relacjach z największymi firmami, liderami na rynkach, na których działamy. Inwestujemy również w innowacyjne, proekologiczne rozwiązania, które mogą służyć rozwojowi społecznemu" - powiedział prezes Artur Tomaszewski, cytowany w komunikacie.

DNB Bank Polska to specjalistyczny bank korporacyjny, który skupia się na podmiotach o rocznych obrotach powyżej 500 mln zł z wybranych sektorów jak: komunikacja i technologie, handel detaliczny, energetyka (w szczególności odnawialne źródła energii), przemysł wytwórczy (w szczególności motoryzacja i opakowania), usługi, a także sektor publiczny.

"Bank konsekwentnie utrzymywał wysoką dyscyplinę kosztów, m.in. dostosowując zatrudnienie do modelu biznesowego. Istotnym elementem, który w 2018 roku znacząco wpłynął na poziom zysku netto był niski poziom ryzyka kredytowego wyrażający się poprzez pozytywny wpływ odpisów z tytułu utraty wartości aktywów finansowych" - podano także.

DNB Bank Polska zgodnie z obraną strategią ma w planach dalszy wzrost biznesu korporacyjnego przy poprawie wskaźników efektywności i zachowaniu wysokiej jakości portfela kredytowego.

"Celem banku jest udzielanie ponad 1 mld zł nowego finansowania średniorocznie, konkurowanie z dużymi bankami w obszarze finansowania znaczących transakcji, a także tworzenie z nimi partnerstw i podział ryzyka - np. w ramach, tzw. club deal czy finansowań w ramach konsorcjów kredytowych. Do dużych finansowań bank podchodzi wspólnie z norweskim właścicielem" - czytamy także.

Oprócz bieżącej obsługi przedsiębiorstw, DNB Bank Polska oferuje finansowanie projektów inwestycyjnych i kredytowanie działalności firm, w szczególności finansowanie krótko- i średnioterminowe, a także długoterminowe finansowanie strukturyzowane. Bank jest także organizatorem i uczestnikiem konsorcjów kredytowych. Zapewnia kompleksową ofertę z zakresu finansowania handlu, jak również faktoringu i instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem walutowym i stóp procentowych, a także ryzykiem zmian cen surowców. Jako część skandynawskiej grupy finansowej proponuje wspólną platformę obsługi norweskich klientów korporacyjnych w obszarze Europy Centralnej i Wschodniej.

DNB Bank Polska jest liczącym się graczem w finansowaniu sektora energetycznego - przede wszystkim wykorzystującego i inwestującego w odnawialne źródła energii.

"Bank zamierza umacniać swoją pozycję w tym zakresie, finansując inwestycje w 'zielone' projekty. Jednym z kluczowych projektów, w których uczestniczy DNB Bank Polska jest 'Farma Wiatrowa Potęgowo'. Z kolei współpraca z sektorem publicznym, to m.in. wsparcie samorządów w emisji zielonych obligacji. Wkrótce zgodnie z zapowiedziami klientom korporacyjnym zostanie zaproponowany nowy system bankowości internetowej" - podsumowano w materiale.

DNB Bank Polska S.A. jest obecny w Polsce od 2002 roku. To specjalistyczny bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Właścicielem banku jest Grupa DNB - największa norweska grupa finansowa prowadząca działalność w 19 krajach. Jej akcje notowane są na giełdzie w Oslo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)