Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dom Development liczy na dużą sprzedaż mieszkań. Po roku pełnym wyzwań

1
Podziel się

W przyszłym roku popyt na mieszkania powinien pozostać wysoki. A wraz z nim raczej nie ma co liczyć na niższe ceny. Mimo różnych problemów, duzi deweloperzy nie powinni narzekać.

Co czeka rynek mieszkaniowy w 2019 roku?
Co czeka rynek mieszkaniowy w 2019 roku? (Stuff, Szymon Łaszewski)
bEpSUuKZ

Czołowy polski deweloper notowany na giełdzie w ostatnich trzech miesiącach 2018 roku sprzedał netto ponad tysiąc lokali, a przekazał nowym właścicielom 1604 mieszkania. W całym roku statystyki w obu przypadkach przekroczyły 3600.

Dom Development ocenia, że wielkość sprzedaży mieszkań pozostanie wysoka w 2019 roku, ale tylko najbardziej doświadczeni deweloperzy będą wypracowywać satysfakcjonujące marże.

bEpSUuLb

- Biorąc pod uwagę wyzwania po stronie podażowej, ponownie oczekujemy, że tylko najsilniejsi i najlepiej zarządzani deweloperzy będą w stanie zmaksymalizować korzyści, które stwarza silny popyt i rosnące ceny. Uważne monitorowanie tempa sprzedaży i sprawne uruchamianie nowych inwestycji w celu utrzymania atrakcyjnej oferty to wymagająca, jednak potencjalnie wysoce zyskowna strategia - komentuje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Podkreśla, że pozwoli ona doświadczonym i dobrze zorganizowanym deweloperom na zarabianie satysfakcjonujących marż przy rosnących obrotach. Podsumowując ubiegły rok wskazał, że był on pełen wyzwań dla branży deweloperskiej.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

- Koszty budowy wzrosły w pierwszej połowie roku, następnie ustabilizowały się. Rosły ceny mieszkań. Kurczące się banki ziemi i trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych opóźniły realizację nowych inwestycji, w szczególności w Warszawie, przyczyniając się do ograniczenia oferty rynkowej i wzrostu cen - mówi Szanajca. Dodaje, że w efekcie rynkowa sprzedaż mieszkań zmalała, mimo silnego popytu.

bEpSUuLh

Według niego, silny rynek pracy i niskie stopy procentowe wspierały popyt na mieszkania. Transakcje gotówkowe, w tym zakupy inwestycyjne, miały istotny udział w sprzedaży rynkowej. Zgodnie z oczekiwaniami spółki, wyzwania koncentrowały się po stronie podażowej - wygórowane ceny działek i trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych (zwłaszcza w Warszawie), problemy branży budowlanej z niedoborem pracowników i rosnącymi kosztami, istotnie ograniczyły skalę rynku w 2018 roku.

- Zdolność do sprawnego wprowadzania i realizacji inwestycji stała się kluczowym czynnikiem sukcesu deweloperów. (...) Rynkowy spadek liczby inwestycji rozpoczynanych w drugiej połowie roku, zwiększył dostępność podwykonawców wyspecjalizowanych w początkowych fazach budowy i spodziewamy się, że ta prawidłowość przełoży się także na kolejne etapy realizacji inwestycji. Z perspektywy grupy Dom Development oceniamy to zjawisko pozytywnie. Zwiększona dostępność usług budowlanych powinna ustabilizować koszty i sprzyjać terminowej realizacji projektów - podsumowuje prezes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpSUuLC
budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Buksy Na ...
3 lata temu
No prosze !!!