Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dworczyk: Rozporządzenie o zakazie przemieszczania się w Sylwestra obowiązuje

4
Podziel się:

Rozporządzenie o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową (w celach innych niż służących wykonywaniu czynności służbowych lub zawodowych) zostało wydane na podstawie ustawy z 2008 r. (dot. zwalczania chorób zakaźnych) i pozostaje w mocy, poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk: Rozporządzenie o zakazie przemieszczania się w Sylwestra obowiązuje

"Pan premier powiedział [w niedzielę] bardzo wyraźnie: nie wprowadzamy godziny policyjnej, bo żeby wprowadzić godzinę policyjną, trzeba by wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, np. stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej. Ale nie wprowadziliśmy żadnego z tych stanów nadzwyczajnych, w związku z tym wprowadzenie sensu stricte godziny policyjnej nie ma podstawy prawnej, nie ma takiej możliwości" - powiedział Dworczyk w wywiadzie dla radia Tok FM.

"Natomiast jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I tam jest artykuł 46, który mówi, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie, o którym pani mówi. Więc te przepisy są obowiązujące, a pan premier odnosił się konkretnie do godziny policyjnej" - wskazał minister.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii stanowi m.in. że "od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

"Jeżeli chodzi o potencjalne karanie osób, które łamią te przepisy, to zawsze jest tak, że decyzje w tej sprawie podejmują funkcjonariusze, oceniając, czy to przemieszczanie się wpisuje się w zasady wpisane w rozporządzeniu" - podsumował Dworczyk.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział: "W Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się". Wyjaśniał, że godzinę policyjną wprowadzić można jedynie w trakcie stanu wyjątkowego, a obecnie nie ma przesłanek do tego, aby go wprowadzić.

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w art. 46 stanowi (pkt 2) "Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego".

W pkt 4 tego artykułu napisano m.in.:

"W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić:

1) czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się".

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
precz_z_moraw
4 lata temu
jeden tak drugi tak.. tragedia
BB1
4 lata temu
Należy pamiętać, że niezbędne potrzeby życia codziennego dla każdego człowieka są bardzo zróżnicowane. Nikt nikomu nie może zabraniać czy też oceniać niezbędności jego potrzeb.
misiek
4 lata temu
Pandemia nie jest wymieniona w spisie chorób zakaźnych do tej ustawy
Polka
4 lata temu
... jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I tam jest artykuł 46, który mówi, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie... = Tyle i aż tyle....