Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dywidenda w banku. Akcjonariusze wezmą najwięcej od sześciu lat

49
Podziel się

Rząd i inni akcjonariusze przyjęli propozycję zarządu PKO BP. Trafi do nich razem 1,7 mld zł. Takich pieniędzy właściciele akcji największego banku w Polsce nie widzieli od 2013 roku.

Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaproponował 1,33 zł na akcję i akcjonariusze to przyjęli
Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaproponował 1,33 zł na akcję i akcjonariusze to przyjęli (Materiały prasowe)
bDKdwetN

Na akcję PKO BP przypadać będzie 1,33 zł brutto, czyli 1,08 zł po opodatkowaniu. Tyle dostaną ci spośród akcjonariuszy, którzy będą mieli akcje 31 lipca - zdecydowano na walnym zgromadzeniu w poniedziałek. Uwzględniając czas rozliczenia transakcji giełdowych, ostatnim momentem, gdy trzeba będzie kupić akcje i zasłużyć na tegoroczną dywidendę jest poniedziałek 29 lipca.

Do wypłaty dojdzie 14 sierpnia. W sumie spółka przeleje właścicielom 1,66 mld zł. To 2,4 raza więcej niż rok wcześniej. To będzie największa kwota jaką PKO BP przelał na konta akcjonariuszy od 2013 roku, gdy dywidenda przekroczyła 2 mld zł. A i tak w banku zostanie jeszcze sporo pieniędzy z zysku.

bDKdwetP

Zobacz też: Prezes ZUS: 2,6 mln emerytów już dostało trzynastkę

Skonsolidowany wynik netto grupy PKO BP za ubiegły rok wyniósł 3,74 mld zł. Pozostałej części zysku za 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł zdecydowano się nie dzielić. Być może przyda się bankowi na inwestycje, choć miesiąc temu zarząd deklarował, że potencjalnie z tych środków będzie wypłacona w przyszłych latach dywidenda. Dlaczego jednak nie teraz?

29,4 proc. z 1,66 mld zł dywidendy trafi do największego akcjonariusza banku, czyli Skarbu Państwa. Jeśli uwzględnić jeszcze 19 proc. podatku od pozostałej kwoty, to budżet otrzyma łącznie 712 mln zł. Te pieniądze pomogą zrealizować m.in. "piątkę Kaczyńskiego", która rocznie kosztować ma około 42 mld zł.

bDKdwetV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKdweuq
banki
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
dfg
2 lata temu
A dla ludzi co mają zwykłe konta zero odsetek - złodziejstwo.Morawiecki kłamca.
LIZA
2 lata temu
Czyli dla głosów wyborczych wpłacają wszyscy! Płcą i nie wiedzą o tym. Ludzie myślą, że to dobry rząd. A to rząd który kosztem budżetu grabi wszystko, byle dziś wypłacić parę złotych wyborcom i za chwilę zbankrutować. bye dziś.
a wiecie czyj...
2 lata temu
hehehehehehehehehehe
bDKdweur
olka
2 lata temu
dlatego zmieniłam bank, moje pieniądze leżały nieoprocentowane, za wszystko kosili pieniądze a sobie biora miliony
ewas
2 lata temu
no to głosujcie na PiS, wszędzie gdzie sie da nas okradają
...
Następna strona