Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Dywidenda w banku. Akcjonariusze wezmą najwięcej od sześciu lat

49
Podziel się:

Rząd i inni akcjonariusze przyjęli propozycję zarządu PKO BP. Trafi do nich razem 1,7 mld zł. Takich pieniędzy właściciele akcji największego banku w Polsce nie widzieli od 2013 roku.

Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaproponował 1,33 zł na akcję i akcjonariusze to przyjęli
Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaproponował 1,33 zł na akcję i akcjonariusze to przyjęli (Materiały prasowe)

Na akcję PKO BP przypadać będzie 1,33 zł brutto, czyli 1,08 zł po opodatkowaniu. Tyle dostaną ci spośród akcjonariuszy, którzy będą mieli akcje 31 lipca - zdecydowano na walnym zgromadzeniu w poniedziałek. Uwzględniając czas rozliczenia transakcji giełdowych, ostatnim momentem, gdy trzeba będzie kupić akcje i zasłużyć na tegoroczną dywidendę jest poniedziałek 29 lipca.

Do wypłaty dojdzie 14 sierpnia. W sumie spółka przeleje właścicielom 1,66 mld zł. To 2,4 raza więcej niż rok wcześniej. To będzie największa kwota jaką PKO BP przelał na konta akcjonariuszy od 2013 roku, gdy dywidenda przekroczyła 2 mld zł. A i tak w banku zostanie jeszcze sporo pieniędzy z zysku.

Zobacz też: Prezes ZUS: 2,6 mln emerytów już dostało trzynastkę

Skonsolidowany wynik netto grupy PKO BP za ubiegły rok wyniósł 3,74 mld zł. Pozostałej części zysku za 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł zdecydowano się nie dzielić. Być może przyda się bankowi na inwestycje, choć miesiąc temu zarząd deklarował, że potencjalnie z tych środków będzie wypłacona w przyszłych latach dywidenda. Dlaczego jednak nie teraz?

29,4 proc. z 1,66 mld zł dywidendy trafi do największego akcjonariusza banku, czyli Skarbu Państwa. Jeśli uwzględnić jeszcze 19 proc. podatku od pozostałej kwoty, to budżet otrzyma łącznie 712 mln zł. Te pieniądze pomogą zrealizować m.in. "piątkę Kaczyńskiego", która rocznie kosztować ma około 42 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
sfd
3 lata temu
tylko spółki skarbu państwa
Jarosław Balb...
3 lata temu
Z NBP w tym roku nie wyszło więc bedzie ostre dojenie wszystkich państwowych molochów przez skarb państwa.
ja
3 lata temu
Nasza giełda faluje. Patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie”? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
woju
3 lata temu
akcja kosztuje 38 zł , 1,08 zł od akcji to - 2,8% kupa szmalu skoro wypłacają najwięcej od 2013 roku
Kama
3 lata temu
A pracownicy jak niewolnicy, zwłaszcza ci koło 50 lat😡
...
Następna strona