Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
08.05.2019 10:45

Dywidenda PKO BP. Akcjonariusze wezmą najwięcej od sześciu lat

Rząd i inni akcjonariusze przyjęli propozycję zarządu PKO BP. Trafi do nich razem 1,7 mld zł. Takich pieniędzy właściciele akcji największego banku w Polsce nie widzieli od 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaproponował 1,33 zł na akcję i akcjonariusze to przyjęli

Na akcję PKO BP przypadać będzie 1,33 zł brutto, czyli 1,08 zł po opodatkowaniu. Tyle dostaną ci spośród akcjonariuszy, którzy będą mieli akcje 31 lipca - zdecydowano na walnym zgromadzeniu w poniedziałek. Uwzględniając czas rozliczenia transakcji giełdowych, ostatnim momentem, gdy trzeba będzie kupić akcje i zasłużyć na tegoroczną dywidendę jest poniedziałek 29 lipca.

Do wypłaty dojdzie 14 sierpnia. W sumie spółka przeleje właścicielom 1,66 mld zł. To 2,4 raza więcej niż rok wcześniej. To będzie największa kwota jaką PKO BP przelał na konta akcjonariuszy od 2013 roku, gdy dywidenda przekroczyła 2 mld zł. A i tak w banku zostanie jeszcze sporo pieniędzy z zysku.

Zobacz też: Prezes ZUS: 2,6 mln emerytów już dostało trzynastkę

Skonsolidowany wynik netto grupy PKO BP za ubiegły rok wyniósł 3,74 mld zł. Pozostałej części zysku za 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł zdecydowano się nie dzielić. Być może przyda się bankowi na inwestycje, choć miesiąc temu zarząd deklarował, że potencjalnie z tych środków będzie wypłacona w przyszłych latach dywidenda. Dlaczego jednak nie teraz?

29,4 proc. z 1,66 mld zł dywidendy trafi do największego akcjonariusza banku, czyli Skarbu Państwa. Jeśli uwzględnić jeszcze 19 proc. podatku od pozostałej kwoty, to budżet otrzyma łącznie 712 mln zł. Te pieniądze pomogą zrealizować m.in. "piątkę Kaczyńskiego", która rocznie kosztować ma około 42 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, dywidenda, dywidendy, pko, pko bp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2019

LIZACzyli dla głosów wyborczych wpłacają wszyscy! Płcą i nie wiedzą o tym. Ludzie myślą, że to dobry rząd. A to rząd który kosztem budżetu grabi wszystko, … Czytaj całość

06-05-2019

dfgA dla ludzi co mają zwykłe konta zero odsetek - złodziejstwo.Morawiecki kłamca.

06-05-2019

a wiecie czyja to forsa?hehehehehehehehehehe

Rozwiń komentarze (49)