Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBI włączył się w finansowanie ArtN Capital Parku kredytem na 60 mln euro

0
Podziel się:

Capital Park oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały umowę kredytową na kwotę 60 mln euro, która zapewni finansowanie rewitalizacji dawnej Fabryki Norblina w Warszawie (projekt ArtN), podał EBI. Jest to pierwsza transakcja typu project finance z inwestorem nieruchomościowym podpisana przez EBI w Polsce, podkreślono.

EBI włączył się w finansowanie ArtN Capital Parku kredytem na 60 mln euro

"Od pierwszego spotkania koncepcyjnego z przedstawicielami EBI minęło sporo czasu. To były bardzo dobre negocjacje, wszystkim stronom zależało na pomyślnym przebiegu transakcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że podjęte przez nas rozmowy zakończyły się sukcesem. EBI w duecie z Pekao SA, które jest wieloletnim partnerem Capital Park, zapewnią finansowanie dłużne niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia. Posiadanie takiego partnera finansowego jak Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, z optymizmem patrzymy na kolejne wspólne projekty" - powiedziała dyrektor inwestycyjny Capital Parku Anna Tomaszewska, cytowana w komunikacie.

Zawarta przez EBI oraz ArtN (spółka zależna Capital Park) umowa dotyczy kredytu w wysokości 60 mln euro, który zapewni finansowanie rewitalizacji i budowy Dawnej Fabryki Norblina, a także uzupełni finansowanie inwestycyjne zapewnione przez Pekao. Jej podpisanie zmniejsza udział dotychczasowego głównego kredytującego - Pekao - który zmalał z 159,3 mln euro do 99,3 mln euro. Pełna kwota finansowania inwestycji nie ulega zmianie i opiewa na 159,3 mln euro, co w połączeniu ze środkami własnymi dewelopera w pełni pokryje koszty budowy projektu, podano także.

Dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego to pierwszy tak duży projekt obejmujący finansowanie nieruchomości w formule project finance w Polsce. Na pozytywną decyzję kredytową kluczowy wpływ miał historyczny charakter projektu, jego koncepcja, rozwiązania technologiczne i ekologiczne oraz przyszłe przeznaczenie nieruchomości, zakładające utworzenie otwartej, nowoczesnej, ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, czytamy dalej.

"Cieszymy się, że możemy mieć swój udział w projekcie, który jest przykładem tego, jak miasto może się rozwijać poprzez rewitalizację już istniejących, ale zaniedbanych przestrzeni, nie zajmując kolejnych nowych terenów, ale przywracając świetność tym już zagospodarowanym. W czasach, gdy już ponad 70% Europejczyków mieszka w miastach, dobre wykorzystanie przestrzeni publicznej jest niezbędne, aby stały się one atrakcyjnymi i ekologicznymi miejscami do życia. Ten projekt w dużym stopniu pokrywa się również z założeniami Agendy Miejskiej przyjętej przez UE w maju 2016 r. w ramach Paktu Amsterdamskiego, który wzywa do wielostronnej współpracy mającej na celu pobudzenie wzrostu, żywotności i innowacji oraz rozwiązania problemów społecznych, pojawiających się w miastach Europy" - skomentował wiceprezes zarządzający działalnością EBI w Polsce Vazil Hudak.

Z perspektywy Unii Europejskiej przebudowa oraz ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych jest szczególnie ważne w Polsce i we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie transformacja ustrojowa i przejście do gospodarki rynkowej spowodowały masową dezindustrializację i powstanie terenów poprzemysłowych wszystkich typów (post-fabrycznych, post-rolniczych, post-wojskowych itp.). Konieczność znacznego zmniejszenia zużycia gruntów jest również coraz częściej podkreślana na poziomie krajowym i unijnym, co znalazło odzwierciedlenie w planie działania na rzecz zasobooszczędnej Europy, która wyznaczyła sobie cel, jakim jest brak absorbcji nowych gruntów pod budowę do 2050 r. Dlatego też EBI decyduje się angażować w przedsięwzięcia, które wpisują się w powyższą politykę, wyjaśniono.

"Po ponad 5 latach obecności na giełdzie, zrealizowaniu wielu inwestycji, które w istotny sposób wpisały się w rynek nieruchomości komercyjnych, wyrazem wysokiego zaufania do grupy Capital Park jako inwestora jest fakt, że w nasz projekt zaangażowała się duża, europejska instytucja finansowa. Zawarta pomiędzy naszą spółką a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowa potwierdza także, że koncepcja rewitalizacji Dawnej Fabryki Norblina wyróżnia się na tle innych stołecznych inwestycji, a dodatkowo podkreśla te jej aspekty, które i dla nas są niezwykle ważne - czyli przywrócenie świetności i nadanie zupełnie nowego charakteru tej niezwykle ciekawej części miasta. Dzięki wsparciu EBI, parametry finansowania projektu ulegną znaczącej poprawie. Mamy nadzieję, że nasze przyszłe projekty również spotkają się z zainteresowaniem EBI i będziemy mogli w owocny sposób rozwijać dalszą współpracę" - powiedział CFO/CIO Capital Parku Marcin Juszczyk.

Rewitalizacja Dawnej Fabryki Norblina to flagowy projekt Grupy Capital Park obejmujący jeden z najciekawszych terenów poprzemysłowych w stolicy, zlokalizowany na warszawskiej Woli pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Powstaje tu kompleks kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, który obejmie 9 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. W ramach inwestycji stworzone zostanie ponad 64 tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym 39 tys. m2 powierzchni biurowej w wysokim standardzie. Pozostałe 24 tys. m2 powierzchni zostanie poświęcone funkcji rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Grupa Capital Park jest inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce od ponad dziesięciu lat, specjalizującym się w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu okazji rynkowych. Spółka jest notowana na GPW od 2013 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)