Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
19.06.2020 12:28

Emilewicz: Najemcy mają porozumienia z właścicielami 80% pow. galerii handlowych

Najemcy podpisali porozumienia regulujące wysokość czynszu z właścicielami ponad 80% powierzchni galerii handlowych w Polsce, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że jest przeciwna ustawowemu ustalaniu poziomu czynszów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

"Według mojej wiedzy i ostatnich rozmów z galeriami i najemcami, takie skuteczne porozumienia udało się podpisać z właścicielami ponad 80% powierzchni galerii handlowych w Polsce" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Przypomniała, że w tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej wprowadzono rozwiązanie dotyczące zawieszenia obowiązku zapłaty za czynsze w galeriach handlowych, które zostały zamknięte na mocy rozporządzenia.

"Jednocześnie moderowaliśmy porozumienia między właścicielami galerii a najemcami, aby ta droga wyjścia - czyli dzień po otwarciu galerii handlowych - nie była powrotem w 1:1 do sytuacji sprzed zamknięcia galerii. Żeby właściciele zastosowali jakiś pas dojścia do warunków najmu sprzed [pandemii], uwzględniając obroty, uwzględniając ruch w galeriach handlowych" - powiedziała wicepremier.

Zaznaczyła, że jest przeciwna ustawowemu określaniu poziomu czynszów.

"Wrócimy do tych rozmów [z najemcami i właścicielami galerii]. Jestem daleka od tego, żebyśmy zapisywali w ustawie rzeczy, które w normalnych warunkach są przedmiotem umów handlowych, abyśmy na sztywno zapisywali pewne wartości, zwłaszcza, że naprawdę przewidzenie tego, jaki będzie ruch w galeriach za miesiąc jest trudne do określenia" - wskazała Emilewicz.

"Liczymy tutaj na zrozumienie galerii handlowych, pamiętając oczywiście o tym, że 76% galerii handlowych w Polsce są to galerie, których właścicielami są fundusze zagraniczne w Polsce, a tylko 24% to jest nasz lokalny biznes" - dodała.

Zaznaczyła, że resort rozwoju prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniem, które skupia największą liczbę galerii, a także ze stowarzyszeniem skupiającym najemców, a w cały proces włączony jest także Urząd Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Tagi: budownictwo, nieruchomości, handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz