Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
05.02.2019 10:43

Enefit chce skupić się na rynku corporate PPA i poszerzyć ofertę OZE w 2019 r.

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, miała w Polsce 250 klientów korporacyjnych na koniec 2018 r., a jej łączny wolumen obrotu energią elektryczną wyniósł 1190 GWh, w tym 736 GWh sprzedaży i 454 GWh zakupu energii z OZE, podała spółka. W 2019 r. Enefit zamierza skupić się na rozwoju na rynku umów sprzedaży energii typu corporate power purchase agreement (PPA) oraz poszerzać swoją ofertę w zakresie OZE.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Duża zmienność cen sprawiła, że ubiegły rok był pełen zawirowań w energetyce. W tych wymagających warunkach udało nam się znacząco rozbudować portfel naszych klientów i zwiększyć wolumen sprzedaży. Ponadto dzięki dobrze dopasowanej do sytuacji rynkowej strategi zabezpieczenia transakcji i ograniczenia ryzyka mogliśmy zapewnić ciągłość sprzedaży dla naszych klientów" - powiedział dyrektor zarządzający Enefit w Polsce Maciej Kowalski, cytowany w komunikacie.

W 2018 roku Enefit sprzedał w Polsce 736 GWh energii elektrycznej. Wolumen sprzedaży gazu wyniósł 91 GWh. Umowy były podpisywane zarówno w formule tradycyjnej, tj. po cenie stałej (FIX), jak również w formie umów na produkty klikane/transzowe, czyli rozwiązanie pozwalające na ustalanie ceny na podstawie notowań energii na giełdzie w dogodnym dla odbiorcy momencie. Wśród klientów Enefit znalazły się firmy z takich sektorów jak: FMCG, handel, przemysł ciężki i lekki, logistyka, służba zdrowia i segment hotelarsko-gastronomiczny.

Enefit zakontraktował też łącznie 454 GWh w ramach usługi zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego (POB) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Umowy podpisano z farmami wiatrowymi, biogazowniami i farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy wytwórczej 136 MW.

Jednym z kierunków rozwoju Enefit na obecny rok ma być działalność na rynku tzw. umów Corporate PPA, w ramach których firma będąca odbiorcą zawiera długoterminową umowę zakupu energii bezpośrednio od wytwórcy z konkretnego źródła. Skala Enefit planuje pełnić rolę integratora, który jako spółka obrotu posiada odpowiednie kompetencje, by zapewnić wszelkie usługi, niezbędne do poprawnego działania takiego rozwiązania.

"Corporate PPA to naturalna ewolucja rynku energetycznego i przyszłościowe rozwiązanie, którego rozwój wspierają regulacje unijnego rynku energetycznego. Rozwiązanie to daje korzyści wszystkim stronom i pozwala na dalszy rozwój energetyki odnawialnej. Dużym korporacjom zapewnia również gwarancję pochodzenia energii z OZE, co z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności firm staje się coraz bardziej istotne" - wskazał Kowalski.

Spółka zamierza także poszerzać ofertę związaną z OZE dla małych i średnich przedsiębiorstw.

"Ponadto Enefit przygotowuje obecnie rozwiązania w zakresie sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców energii z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Plany rozszerzenia działalności Enefit w segmencie OZE wpisują się w strategię grupy Eesti Energia, która zakłada zwiększenie do 40% udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całym portfelu wytwórczym do 2022 roku" - czytamy dalej.

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, to estońska grupa surowcowo-energetyczna, będąca własnością państwa. Jest obecna także na rynkach Łotwy i Litwy.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz