Notowania

handel detaliczny
24.09.2019 11:01

Euler Hermes: Liczba niewypłacalności firm spadła o 9% r/r do 82 w sierpniu br.

Liczba niewypłacalności polskich firm spadła o 9% r/r do 82 w sierpniu 2019 r. wobec 90 w lipcu 2019 roku, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od początku roku do końca sierpnia opublikowano informacje o 659 niewypłacalnych firm wobec 670 w analogicznym okresie przed rokiem.

Najwięcej niewypłacalności było w sektorze usług (29), przemysłowym (24) oraz w budownictwie (13), podano także.

"Liczba niewypłacalności jest w tym roku bardziej stabilna, mniejsze niż w ubiegłym roku są wahania ich liczby w kolejnych miesiącach. Co więcej - pomimo jak na razie mniejszej o 2% ich liczby w porównaniu do roku ubiegłego, od czerwca widoczny jest stopniowy trend wzrostu ich liczby" - czytamy w komunikacie.

"Konsumenci rzeczywiście kupują więcej. Ale nie wszędzie - nie wszyscy sprzedający na tym zyskują jednakowo. Zyskuje na tym tylko część handlu, a w największym stopniu największe podmioty. Ponadto Polacy kupują trochę więcej, ale też towarów droższych, zarówno w sektorze spożywczym, jak i wyposażenia mieszkań, udany sezon mają też np. biura turystyczne. Tym niemniej małe sklepy nie są gremialnie na fali wznoszącej, a zapowiadane podniesienie płacy minimalnej może dla części z nich być krytyczne - i tak już przegrywają walkę o pracownika z większymi sieciami, mogącymi sobie pozwolić nie tylko na wyższe płace, ale też m.in. na przyciągające ludzi benefity, jak prywatna opieka zdrowotna etc. Więksi gracze jako pierwsi wprowadzają też automatyzację w handlu - samoobsługowe kasy, które mogą zapewnić im ugruntowanie przewagi w najbliższych latach, nie tylko dzięki obniżce kosztów i uniezależnieniu się od dostępności pracowników i m.in. płacy minimalnej, ale także pozwalając im wkrótce kontynuować sprzedaż we
wszystkich niedzielach bez handlu" - skomentował Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz