Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fitch: Pakiet PiS grozi wzrostem deficytu general gov't do ok. 3% PKB w 2020

1
Podziel się

Nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3% PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5% PKB, uważa Fitch Fitch Ratings. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

Fitch: Pakiet PiS grozi wzrostem deficytu general gov't do ok. 3% PKB w 2020
bEqjykqJ

Fitch podkreśla, że nowy pakiety stymulujący gospodarkę w 2019 r. będzie miał jeszcze niewielki wpływ na deficyt, przypomina jednak o znaczeniu trajektorii średniookresowej, w szczególności ze względu na to, że kończą się pozytywne efekty silnego wzrostu gospodarczego.

"Fitch zwraca uwagę na stosunkowo szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, z najwyższego poziomu w cyklu w wysokości 5,1% w 2018 r. do 3,8% w 2019 r. (zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu 2019) oraz 3% w 2020 r. [...] Uważamy, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane, a najbardziej bezpośrednio skorzysta na nich konsumpcja gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie.

Inne potencjalne źródła finansowania w 2019 r. obejmują wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego (choć nie została ona zaplanowana w budżecie państwa) oraz z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odnotował nadwyżkę w 2018 r., wskazała agencja.

bEqjykqL

"W przypadku braku rozwiązań kompensujących i przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów, istnieje ryzyko, że deficyt w 2020 r. będzie zbliżał się do progu 3% PKB dotyczącego procedury nadmiernego deficytu" - ostrzega Fitch.

Agencja zwraca przy tym uwagę, że w ostatnich latach wyniki w zakresie deficytu okazywały się lepsze niż rządowe plany - w 2018 r. wyniósł on 0,5% PKB wobec pierwotnego planu wynoszącego 2% PKB.

bEqjykrm
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
jacku
2 lata temu
Opodatkowanie sprzedaży włączając szarą strefę wynosi 13% dochodzi do tego akcyza to za miesiąc z 40 mld wróci do budżetu ponad 6 mld, dzieci pojadą na wycieczki, zrobi się remont, kupiona pizza zostaną wpłacone ZUsy, PIT, CiT