Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch podtrzymał rating A- Polski ze stabilną perspektywą

2
Podziel się:

Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymał perspektywę ratingu na poziomie stabilnym, podała agencja.

Fitch podtrzymał rating A- Polski ze stabilną perspektywą

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

"Rating Polski na poziomie A- odzwierciedla zdywersyfikowaną gospodarkę i silne fundamenty makroekonomiczne, wspierane przez stabilne ramy w polityce gospodarczej oraz solidny system bankowy. Przeciwwagą jest niski wskaźnik PKB na osobę oraz wysoki poziom zadłużenia zagranicznego wobec mediany krajów porównywalnych" - czytamy w komunikacie.

Agencja dodała, że wzrost PKB osiągnął swój najwyższy poziom w obecnym cyklu w 2018 r., kiedy sięgnął 5,1% i jednocześnie przypomniała, że podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski ze względu na oczekiwane skutki impulsu fiskalnego.

Wcześniej w marcu br. Fitch Ratings podniósł prognozy PKB dla Polski do 4% w 2019 i 3,5% w 2020 r. z odpowiednio 3,8% i 3% oczekiwanych w grudniu ub.r.

Fitch poinformował też dziś, że obniżył prognozy prognozę inflacji na koniec 2019 r. z 2,7% do 1,7% ze względu na powolne przełożenie wzrostu płac na inflację oraz efekty stabilizacji regulowanych cen energii elektrycznej.

"Skumulowany efekt wyższych wydatków gospodarstw domowych oraz poluzowania fiskalnego prawdopodobnie zwiększy inflację do środka celu inflacyjnego, tj. 2,5%, do końca 2020 r. Fitch nie oczekuje już zacieśnienia polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski w 2019 i 2020 r." - czytamy dalej.

W październiku 2018 r. Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymał perspektywę ratingów na poziomie stabilnym.

forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
sacjalprecz
3 lata temu
Z rosnącym socjalem jest to niemożliwe. Zapewne panowie z agencji są dobrze opłacani przez tow. maowieckiego.
BBalcerowicz
3 lata temu
I co misie. W Polsce za rządów PIS jest tak że że nawet ratingu nie obniżają. A podobno wg Rzońcy wielkiego ucznia Balcerka miał byc w 2018 roku deficyt 100 mld.