Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gatnar z RPP: Nie ma uzasadnienia dla obniżki stóp procentowych

0
Podziel się:

Warszawa, 31.12.2020 (ISBnews) - Ne ma uzasadnienia dla dalszej obniżki stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar.

Gatnar z RPP: Nie ma uzasadnienia dla obniżki stóp procentowych

We wtorek prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński powiedział w zapowiedzi wywiadu udzielonego Obserwatorowi Finansowemu, że obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.

"Jestem zupełnie zaskoczony, dlatego że prezes, jak i całe gołębie skrzydło w RPP, mówili do tej pory wielokrotnie o stabilizacji stóp procentowych na tym minimalnym historycznie poziomie bliskim zera" - powiedział Gatnar w wywiadzie dla Interii.

W jego ocenie, nie mam danych, które by mogły uzasadniać taki krok.

"Moim zdaniem polska gospodarka znakomicie sobie radzi w tej trudnej sytuacji kryzysu będącego efektem pandemii. Jak spojrzy się na dane o produkcji przemysłowej, na nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czy eksport - nie widzę przesłanek ekonomicznych dla tego typu decyzji. Zresztą ona nie miałaby dużego znaczenia. Różnica między 0,1% a 0% jest umowna; mogłaby jednak niekorzystnie wpłynąć na stabilność chociażby sektora finansowego" - powiedział członek RPP.

"Nie ma uzasadnienia dla obniżki stóp, które realnie w Polsce są na poziomie prawie minus 3%, co zniechęca do oszczędzania, wpędza ludzi w gotówkę lub w ryzykowne aktywa w wyniku poszukiwania przez nich wyższych stóp zwrotu" - zaznaczył.

Gatnar wskazał, że biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków RPP, nie jest pewien, czy przewodniczący Rady miałby większość dla obniżki stóp.

"Gołębie skrzydło rady, jak to dziennikarze nazywają, opowiadało się dotąd za stabilizacją. Dlatego jestem zdziwiony tak nagłą zmianą retoryki. Nie jestem pewien czy taką większość - biorąc pod uwagę wypowiedzi niedawne kolegów - udałoby się zebrać" - zaznaczył członek RPP.

Na grudniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%. Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50%, stopa depozytowa - 0,0%, a stopa redyskonta weksli - 0,11%, stopa dyskontowa weksli - 0,12% w skali rocznej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)