Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gatnar z RPP: PKB spadnie o ok. 4% w br., potem szybki powrót na ścieżkę wzrostu

1
Podziel się:

Spadek PKB w Polsce będzie w tym roku niewielki i wyniesie ok. 4% r/r, zaś polska gospodarka szybko powróci na ścieżkę wzrostu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar. Według niego, spadek PKB w II kw. br. (o 8,2% r/r w ujęciu niewyrównanym sezonowo) to dobry wynik na tle Europy.

Gatnar z RPP: PKB spadnie o ok. 4% w br., potem szybki powrót na ścieżkę wzrostu
bECGOzmd

"Jeśli chodzi o nasz kraj, obszar Europy Środkowo-Wschodniej, procesy na ścieżkę wzrostu są dużo szybsze niż na południu czy na zachodzie Europy. Widzieliśmy przecież wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce - to bardzo dobry wynik. Płace rosną, może wolniej, ale rosną. Mieliśmy wczoraj dane dotyczące eksportu, który się znakomicie odbudowuje. Tak że jeśli chodzi o polską gospodarkę, moje prognozy są bardzo optymistyczne. Wydaje mi się, że w tym roku recesja będzie niewielka, ok. 4% i szybki powrót na ścieżkę wzrostu" - powiedział Gatnar w wywiadzie dla BiznesTV.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał wczoraj, że eksport towarów z Polski wzrósł w czerwcu br. o 3% r/r do 18 689 mln euro.

Z kolei dziś rano Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w szybkim szacunku danych, że PKB (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 8,2% r/r w II kw. 2020 r. wobec 2% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

bECGOzmf

"Moim zdaniem, to jest niezły wynik na tle Europy i nadzieja na szybkie odbicie, czego symptomy widzieliśmy wczoraj, jeśli chodzi o eksport. [...] To jest też potwierdzenie tego, że rząd w bardzo umiejętny sposób umiał zarządzać tym kryzysem pandemicznym na początku" - skomentował Gatnar.

Eurostat podał także dziś, że PKB wyrównany sezonowo spadł w II kw. br. o 15% r/r w strefie euro oraz o 14,1% r/r w całej UE. W Polsce PKB wyrównany sezonowo spadł o 7,9% r/r.

bECGOzmG
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Polak
rok temu
Dziekuje za pozytywne słowo!