Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Bank centralny myśli o dalszych elementach wspierania gospodarki

0
Podziel się:

Po kolejnej obniżce stóp procentowych oraz wprowadzeniu możliwości skupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez skarb państwa na rynku wtórnym i kredytu wekslowego, bank centralny myśli o dalszych elementach wspierania gospodarki w kryzysie, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego.

Glapiński: Bank centralny myśli o dalszych elementach wspierania gospodarki

"W ramach swojego mandatu zrobię wszystko, by ten kryzys był dla Polski łagodny, byśmy z niego wyszli jak najszybciej i jak najszybciej powrócili na drogę szybkiego rozwoju. [...] Kryzys jest bezprecedensowy, globalny i trudno przewidzieć jego wymiar" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że RPP obniżyła dziś stopy procentowe. Ogłoszono dziś także, że NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, a także będzie oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

"RPP ostatecznie uruchomiła kredyt wekslowy w odpowiedniej wysokości i zakresie i on będzie odpowiednio tańszy przez obniżkę stóp procentowych. [...] Banki komercyjne mogą udzielać takich pożyczek przedsiębiorcom, a bank centralny będzie to refinansował" - powiedział także Glapiński.

"Cały czas myślimy o dalszych elementach" - podsumował szef banku centralnego.

Jak podkreśliła RPP, podejmowane działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)