Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
12.03.2020 12:51

Glapiński: Nie grozi nam recesja, NBP użyje wszystkich środków dla stabilności

W negatywnych scenariuszach rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce nastąpi "pewne spowolnienie" wzrostu gospodarczego, ale nie "ma mowy o recesji", poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Podkreślił, że NBP użyje wszystkich możliwości, jakimi dysponuje, żeby zapewnić stabilność.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Sytuacja gospodarcza - według naszych najlepszych ocen - się trochę pogorszy, ale to nie jest sytuacja katastrofalna. Jeśli chodzi o ocenę samego NBP, to zakładając nawet jakieś negatywne scenariusze, nastąpi pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji, jak w niektórych krajach Zachodniej Europy. Damy sobie z tym, oczywiście, radę" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami instytucji finansowych.

Szef banku centralny podkreślił, że polski system bankowy jest stabilny, jest bezpieczny, należy do najlepszych.

"Banki są kapitałowo wyposażone także na najwyższym poziomie, tak że myślę, że niczego specjalnego nie możemy się spodziewać. Ale oczywiście, następuje pewne pogorszenie sytuacji finansowej w związku z tym, że trzeba będzie pomagać przedsiębiorcom, którzy napotkają trudności z tej racji, że pracownicy będą musieli się udać na kwarantannę" - wskazał.

"Gwarantuję, że NBP i cały Komitet Stabilności Finansowej użyje wszystkich możliwości, jakimi dysponuje, żeby zapewnić stabilność" - podsumował Glapiński.

Ze względu na szybkie rozprzestrzeniania się koronawirusa władze podjęły szereg działań, które mają ograniczyć liczbę zachorowań.

Od dzisiaj do 25 marca w całym kraju zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i placówki kultury. Nie funkcjonują też żłobki i przedszkola. Rząd nie wyklucza wydłużenia okresu zamknięcia szkół, gdy zajdzie taka potrzeba.

Od wtorku obowiązuje zakaz organizowania imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.

Od poniedziałku obowiązuje kompleksowy system ochrony sanitarnej granic na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a od wtorku na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych; mają objąć wszystkie pociągi.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2020

TAK WYGLĄDAbrak słów by ocenić wypowiedzi GLAPIŃSKIEGO wystarczy popatrzeć na GPW INFLACJE wzrost CEN WSZYSTKIEGO galopujące ceny mieszkań za PIS wzrost cen … Czytaj całość

12-03-2020

propagandaitylea,jeszcze wczoraj,byliśmy potęga,wszyscy nam zazdrościli,szczególnie zakupu Condora w/g tvp info

12-03-2020

stefanczy ktoś będzie miał na tyle duże cohones żeby tego pseudo specjalistę o finansów pociągnąć do odpowiedzialności z szkody które wyrządził Polskiej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)