Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
23.07.2020 17:28

Glapiński: Zyski banków powinny być wykorzystane na kredytowanie gospodarki

Warszawa, 23.07.2020 (ISBnews) - Środki uwolnione z bufora ryzyka systemowego i zyski wypracowane przez banki w ubiegłym roku powinny zostać wykorzystane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat, których należy się spodziewać w najbliższych kwartałach, a nie były wypłacane w postaci dywidend, ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zważywszy na szeroki zakres instrumentów uruchamianych przez instytucje publiczne na rzecz systemu bankowego, pożądane byłoby zwiększenie zaangażowania banków w działania wspierające kredytobiorców, a tym samym gospodarkę. Ważne jest, aby środki uwolnione z bufora ryzyka systemowego i zyski wypracowane przez banki w ubiegłym roku zostały wykorzystane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat, których należy się spodziewać w najbliższych kwartałach, a nie były wypłacane w postaci dywidend" - czytamy w pełnym tekście przemówienia pn. "Sprawozdanie z działalności NBP za 2019 r.", którego część prezes NBP wygłosił dziś w Sejmie.

"Apelowałbym również o to, aby zadeklarowane przez banki tzw. wakacje kredytowe należycie uwzględniały potrzeby kredytobiorców dotkniętych skutkami pandemii" - czytamy również.

Prezes NBP wskazał, że bank centralny zagwarantował odpowiednią płynność banków przez operacje repo, obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej i skup obligacji na rynku wtórnym.

"Umożliwiliśmy także bankom refinansowanie kredytów dla przedsiębiorstw, wprowadzając tzw. kredyt wekslowy. Weksle, które banki pozyskują jako zabezpieczenie kredytów, mogą być 7/10 zdyskontowane w NBP. Wprowadzając ten instrument, inicjatywę skorzystania z niego pozostawiliśmy bankom. Ta forma wsparcia jest przeznaczona zwłaszcza dla tych banków, dla których barierą zwiększenia podaży kredytu jest jego finansowanie" - przypomniał Glapiński.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2020

komuna wracaPanie Adamie czy ma pan wszystkich w rodzinie?Widać czerwoną szkołę ekonomi , większej durnoty to już dawno nie słyszałem.Człowieku zyski banków … Czytaj całość

23-07-2020

Elity peessI on jest szefem banku NBP... Czy nie było żadnego innego kandydata, nawet jakiegoś menela....no tak nie chcieliście stawiać przed nim kontrkandydatów … Czytaj całość

23-07-2020

RyszardMGlapiński to chyba drugi taki Sasin? Wszystko mu się udaje, a ludzie tracą oszczędności życia.

Rozwiń komentarze (5)