Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPP Business Park ma 35 mln euro pożyczki od BOŚ na energooszczędną inwestycję

2
Podziel się:

Spółka GPP Business Park zrealizowała inwestycję polegającą na stworzeniu nowoczesnego, energooszczędnego kompleksu biurowo-magazynowego w Katowicach. Dzięki udzielonej przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) 10-letniej pożyczce w wysokości 35 mln euro, będzie mogła stawiać kolejne budynki o podobnym charakterze, podał bank.

GPP Business Park ma 35 mln euro pożyczki od BOŚ na energooszczędną inwestycję

"GPP Business Park S.A. przekształca tereny, znajdujące się na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich, w nowoczesną strefę aktywności gospodarczej. Nadrzędnym celem tej działalności jest realizacja inwestycji zgodnie z wysokimi standardami dla zrównoważonego budownictwa, zorientowanego na rozwój technologiczny zgodny z nurtem prośrodowiskowym" - czytamy w komunikacie.

Konsekwencją takiego podejścia była budowa finansowanego m.in. przez BOŚ Bank energooszczędnego kompleksu biurowego GPP Business Park, w skład którego wchodzą obecnie cztery unikalne budynki biurowe.

"Pierwszy z biurowców, Goeppert - Mayer, jako pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce, a drugi w Europie kontynentalnej, otrzymał w ramach brytyjskiego systemu certyfikacji budynków zrównoważonych certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie OUTSTANDING, potwierdzając tym samym przyjazność dla środowiska naturalnego oraz komfort użytkowników budynków. Pozostałe dwa budynki biurowe - Stern i Alder - zostały certyfikowane na poziomie EXCELLENT. Budynek czwarty Bloch jest obecnie w procesie certyfikacji - docelowy poziom OUTSTANDING" - napisano w materiale.

Uzyskanie certyfikacji na tak wysokim poziomie umożliwiło zastosowanie wysokosprawnego ogrzewania gazowego, systemu trigeneracji - skojarzonego wytwarzania prądu, ciepła i chłodu, energooszczędnego systemu oświetleniowego zintegrowanego z głowicą pogodową oraz sterowanymi żaluzjami o wysokiej izolacyjności termicznej optymalizującymi natężenie światła, nowoczesnych central wentylacyjnych z wysokosprawnym systemem odzysku ciepła, energooszczędnych wind, gromadzenia i ponownego wykorzystania wody deszczowej, wodooszczędnej armatury, stacji ładowania samochodów o napędzie elektrycznym, zielonych dachów oraz wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych - pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, wyjaśniono także.

Zaawansowany w obszarze efektywności energetycznej budynek Bloch spełnia wymogi, które zaczną obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2021 r. Całościowe zapotrzebowanie energii pierwotnej budynku wynosi zaledwie 30% względem budynku referencyjnego.

"Udzielona przez BOŚ Bank pożyczka na okres 10 lat pozwoli na zrefinansowanie wcześniej udzielonych przez bank kredytów oraz realizację przez spółkę kolejnych inwestycji" - podsumowano w materiale.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Marian
4 lata temu
Cieszę się, że jestem klientem BOŚ Banku. Wspierają ciekawe i mądre projekty.
Paula
4 lata temu
Kolejna dobra decyzja BOŚ Banku. Wsparcie energooszczędnych inwestycji jest bardzo przyszłościowe.