Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW Benchmark ma zgodę KNF na opracowywanie wskaźników referencyjnych

0
Podziel się:

Warszawa, 17.12.2020 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wydała zezwolenie na prowadzenie przez GPW Benchmark działalności administratora wskaźników referencyjnych stopy procentowej, w tym kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR, podała Giełda Papierów Wartościowych (GPW). Dzięki zezwoleniu, GPW Benchmark będzie mogła rozszerzać ofertę wskaźników referencyjnych stopy procentowej. 

GPW Benchmark ma zgodę KNF na opracowywanie wskaźników referencyjnych

Jak wskazano, decyzja KNF zamyka proces administracyjny dotyczący stawek referencyjnych WIBID i WIBOR, opracowywanych przez GPW Benchmark.

"Uzyskanie zezwolenia na pełnienie funkcji administratora wskaźników referencyjnych stopy procentowej, w tym kluczowego wskaźnika referencyjnego, jakim jest WIBOR, wieńczy fazę dostosowania stawek referencyjnych do wymogów Rozporządzenia BMR. Otwiera to jednocześnie kolejny etap, który wiąże się z rolą licencjonowanego administratora - przeglądów metody - tak, by zapewnić wiarygodność i adekwatność wskaźników referencyjnych oraz móc dostarczać nowe wskaźniki budowane zgodnie ze światowymi trendami"- powiedział prezes GPW Benchmark Zbigniew Minda, cytowany w komunikacie.

Udzielenie przez KNF zezwolenia zapewnia ciągłość stosowania stawek referencyjnych WIBID i WIBOR przez podmioty, które stosują je w umowach i instrumentach finansowych.

"Proces opracowywania tego rodzaju wskaźników referencyjnych przez GPW Benchmark SA będzie podlegał publicznemu nadzorowi, którego elementem jest też cykliczna ocena zdolności kluczowego wskaźnika referencyjnego do pomiaru danego rynku lub realiów gospodarczych" - czytamy w osobnym komunikacie KNF.

GPW Benchmark jest administratorem wskaźników referencyjnych dotyczących rynku kapitałowego od 29 listopada 2019 roku, kiedy to na podstawie decyzji KNF, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dokonał wpisu GPW Benchmark do rejestru administratorów wskaźników referencyjnych. Od tego momentu GPW Benchmark przejęła od GPW opracowywanie indeksów giełdowych, a od BondSpot opracowywanie wskaźnika referencyjnego TBSP.Index.

"Na podstawie danych transakcyjnych od uczestników fixingu i kilku instytucji kredytowych nie posiadających tego statusu, GPW Benchmark przeprowadziła w komunikacji z głównymi instytucjami w kraju intensywne prace nad budową indeksów mogących służyć jako wskaźniki referencyjne stopy procentowej. Wybrane koncepcje indeksów stopy procentowej publikowane są na stronie internetowej spółki. Otrzymanie zezwolenia na pełnienie roli licencjonowanego administratora wskaźnika kluczowego pozwala GPW Benchmark, nie tylko na prezentowanie koncepcji indeksów informacyjnych, ale także rozszerzenie oferty wskaźników referencyjnych stopy procentowej opracowanych zgodnie z wymogami Rozporządzenia BMR" - czytamy także.

Uczestnikami Fixingu Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki, BNP Paribas Bank Polska, Deutsche Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

"Jako administrator wskaźnika kluczowego, GPW Benchmark czuje się zobowiązana do realizowania działań zmierzających do dostarczania wskaźników, które mogą być wykorzystywane jako wskaźniki alternatywne przez podmioty regulowane, co zwiększy bezpieczeństwo systemu finansowego. Dzięki danym transakcyjnym przekazywanym przez Uczestników Fixingu i niektóre podmioty nie pełniące tej funkcji, udało się nam opracować koncepcję wskaźników referencyjnych typu risk free rate (stawek wolnych od ryzyka), których dostarczanie planujemy na 2021 rok" - powiedziała wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj, cytowana w komunikacie.

GPW Benchmark S.A. to podmiot wchodzący w skład grupy kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. odpowiedzialny za opracowywanie i rozwój oferty wskaźników referencyjnych dla polskiego rynku finansowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)