Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Orlen uruchomiła własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice na Podkarpaciu

4
Podziel się

Grupa Orlen uruchomiła na Podkarpaciu pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice, podała spółka. Do systemu przesyłowego trafiło ponad 2 mln m3 surowca z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty poszukiwawcze.

Grupa Orlen uruchomiła własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice na Podkarpaciu
bDJyyavF

"Energetyka zeroemisyjna, wspierana stabilizującymi aktywami gazowymi, będzie fundamentem długofalowej transformacji Grupy Orlen. W strategii Orlen2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20% naszego zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu. Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

W grudniu 2020 roku w ramach testu produkcyjnego spółka Orlen Upstream uruchomiła wydobycie gazu ziemnego ze złoża Bystrowice. Kopalnia jest obecnie na etapie prób rozruchowych. Po ich zakończeniu i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie nastąpi formalne zakończenie budowy. Test produkcyjny prowadzony w ramach etapu rozpoznawania złoża ma za zadanie określenie zasobów gazu ziemnego, wskazano również.

"Złoże gazu ziemnego Bystrowice zostało odkryte w październiku 2018 roku dzięki zastosowaniu najnowszych technik wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. Dzięki zastosowaniu selektywnego uzbrojenia wgłębnego udostępnione zostały po dwa horyzonty w każdym z odwiertów - z możliwością udostępnienia kolejnych. W 2021 r. na tej koncesji planowane jest wykonanie kolejnego otworu" - czytamy dalej w komunikacie.

bDJyyavH

W Polsce Orlen Upstream wydobywa gaz ziemny, tymczasem w Kanadzie ropę naftową i gaz ziemny. Średnie wydobycie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosło ponad 18 tys. boe/d, a zasoby na koniec 2019 roku zostały oszacowane na poziomie 197,3 mln boe.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bDJyyawi
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
błękit
miesiąc temu
mnie intryguje ilość kcal w metrze3 gazu. Był taki moment w okresie błędów i wypaczeń, gdy płomień ledwo żółty był a licznik tak się obracał, że o założenie dynama się prosił.
Jon
miesiąc temu
Szykuje się drugi Kuwejt w Europie
Chop
miesiąc temu
Będą szukać tego o czym Niemcy jeszcze wiedzieli za okupacji 🤣
bDJyyawj
edek
miesiąc temu
byłem na tej wiertni ,mówiłem zawsze gością z orlenu gdzie mają szukać gazu , a oni patrzyli na mnie jak oszołoma , mogę wymienić te wiertnie ., jak ktoś jest ciekaw