Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym w 27 z 34 działów przemysłu

0
Podziel się:

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w lutym 2019 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym w 27 z 34 działów przemysłu

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących 10 osób i więcej) była w lutym br. o 6,9% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,3%) i o 1,5% niższa w porównaniu ze styczniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,7% wyższym w porównaniu ze styczniem br.

"W stosunku do lutego ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 20,5%, urządzeń elektrycznych - o 13,8%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 11,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,3%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 9,7%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9,5%" - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym ub. roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych - o 18,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 4,7%, produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 3%, podał też Urząd.

"W lutym br. wyższa w skali roku była produkcja we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 8,8%, dóbr zaopatrzeniowych - o 8,7%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 5,4%, dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 4,5% a dóbr związanych z energią - o 0,2%" - czytamy dalej.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)