Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) spadła o 22,9% r/r w kwietniu

1
Podziel się

Warszawa, 22.05.2020 (ISBnews) - Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 22,9% r/r w kwietniu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 12,3%.

GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) spadła o 22,9% r/r w kwietniu
(money.pl)
bErXclyt

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2020 r. była o 14,4% niższa w porównaniu z marcem 2020 r." - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w kwietniu była niższa niż przed rokiem o 22,6% i spadła o 13,1% m/m, podano także w komunikacie.

"Na spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu br. znaczny wpływ miały ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19. W kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła we wszystkich prezentowanych grupach.

bErXclyv

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej 'ogółem' znaczne zmniejszenie sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 54,4%) oraz paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 32,9%). Niższą sprzedaż zaobserwowano także w grupie 'pozostałe' (o 25,2%), jak również w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 14,9%). Spośród grup o mniejszym udziale w sprzedaży detalicznej 'ogółem' największy spadek sprzedaży odnotowano w grupie ,,tekstylia, odzież,

obuwie" (o 63,4%)" - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy przewidywał 19% spadku r/r w cenach stałych.

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w kwietniu w ujęciu rocznym (ceny stałe)

bErXclyB
Wyszczególnienie % r/r
Ogółem -22,9
w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części -54,4
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe -32,9
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe -14,9
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach *
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny -16
Tekstylia, odzież, obuwie -63,4
Meble, RTV, AGD -16,9
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach -28,2
Pozostałe -25,2
  • - brak informacji lub konieczność zachowania tajemnicy statystycznej.
bErXclyW
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
demo
rok temu
Nie ma się, co dziwić. Ludzie część rzeczy kupili na zapas w marcu - patrz pustki w sklepach spożywczych w połowie marca i kolejki w aptekach. Nie tankują, bo pracują z domu. Samochody też im się nie psują, skoro nie jeżdżą. Co do butów i ubrań się nie dziwię, bo też wolę najpierw przymierzyć... No i część ludzi zwyczajnie straciła dochód, niestety.