Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) spadła o 7,7% r/r w maju

2
Podziel się

Warszawa, 22.06.2020 (ISBnews) - Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 7,7% r/r w maju 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 14,9%.

GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) spadła o 7,7% r/r w maju
bEqKnlat

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. była o 17,4% wyższa w porównaniu z kwietniem 2020 r." - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w maju była niższa niż przed rokiem o 8,6% i wzrosła o 14,5% m/m, podano także w komunikacie.

"W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet (o 12,7%). Udział tej sprzedaży (w cenach bieżących) spadł z 11,9% w kwietniu br. do 9,1% w maju br. Spadek udziału sprzedaży przez internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy 'tekstylia, odzież, obuwie' (z 61,3% przed miesiącem do 26,8%), a także podmioty z grup 'prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach' (odpowiednio z 39,9% do 25,2%) oraz 'meble, rtv, agd' (z 28,6% do 15,6%)" - czytamy w komunikacie.

bEqKnlav

W maju 2020 r. spadek sprzedaży detalicznej w skali roku odnotowano w większości prezentowanych grup, przy czym największy w grupie ,,pojazdy samochodowe, motocykle, części" - 34%, podał Urząd.

Konsensus rynkowy przewidywał 12,9% spadku r/r w cenach bieżących.

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w maju w ujęciu rocznym (ceny stałe)

Wyszczególnienie % r/r
Ogółem -7,7
w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części -34
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe -17,9
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe -7,6
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach *
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny -14,1
Tekstylia, odzież, obuwie -8,2
Meble, RTV, AGD 14,4
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach 0,8
Pozostałe -4,5
bEqKnlaB
  • - brak informacji lub konieczność zachowania tajemnicy statystycznej.
bEqKnlaW
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
lol
rok temu
Nie będzie lepiej w tym roku bo mniej osób wyjeżdża na wakacje, jeszcze mniej na wakacje zagraniczne, więc sporo wydatków odpadnie. Dzieci raczej w większości nie wyjadą na kolonie lub obozy więc nie zostawią kieszonkowego w budkach z lodami i pamiątkami. Dużo osób straciło pracę, więc oszczędzają na niepotrzebnych wydatkach.
odPO
rok temu
Wynik o ponad 5% lepszy od przewidywań analityków.