Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ING: Decyzja NBP o QE zwiększa rządowy zakres działań do wartości 1-2% PKB

1
Podziel się:

Decyzja Narodowego Banku Polskiego (NBP) o skupie obligacji skarbowych "na dużą skalę" w ramach operacji otwartego rynku (QE) daje rządowi możliwość zwiększenia działań antykryzysowych do wartości 1-2% PKB z możliwością dalszego rozszerzenia w przypadku negatywnych scenariuszy, szacują ekonomiści INB Banku Śląskiego.

ING: Decyzja NBP o QE zwiększa rządowy zakres działań do wartości 1-2% PKB

"Dzisiaj RPP odbędzie techniczne posiedzenie. Zakładamy, że ogłosi decyzję ws. stóp, zakładamy cięcie stóp o 50pb. W gestii RPP pozostaje decyzja, jaka będzie skala QE i jak długo będzie trwała. Aby program miał sens, kwota powinna być istotna, aby ustabilizować rynek obligacji rządowych i dać miejsce na programy rządowe w znacznie większej skali niż nasze dotychczasowe szacunki" - czytamy w dzienniku ING.

Ekonomiści banku zakładali wcześniej, że koszt specustawy w związku z koronawirusem wyniesie 0,5-1% PKB (11-22 mld zł).

Wczoraj zarząd NBP, na podstawie obowiązujących regulacji, podjął decyzję o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów. Wśród tych instrumentów będą m.in. operacje repo, skup obligacji skarbowych "na dużą skalę" w ramach operacji otwartego rynku oraz kredyt wekslowy dla banków. Zarząd rekomenduje także RPP obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz popiera zapowiedź prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adam Glapińskiego w sprawie proponowania Radzie obniżenia stóp procentowych.

Na ostatnim, marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie podkreśliła, że w najbliższych kwartałach roczny wskaźnik inflacji może utrzymywać się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (wynoszącego 2,5% +/- 1 pkt proc.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
franek
4 lata temu
Jak RPP rekomenduje wzrost inflacji do 3,5% to strach się bać co będzie jak inflacja już wynosi prawie 5%, a miało być tak pięknie bo tylko max 2,5%.