Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ING: Obniżka sprowadzająca stopy do zera rodzi negatywne efekty uboczne

2
Podziel się

Dzisiejsza decyzja Rada Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych o 40 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej do poziomu 0,1%, sprowadzająca stopy do zera rodzi negatywne efekty uboczne, uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem, w dzisiejszym cięciu stóp przeważył argument kursowy.

ING: Obniżka sprowadzająca stopy do zera rodzi negatywne efekty uboczne
bErxJned

"Naszym zdaniem ta obniżka Rada weszła w obszar, w którym rosną negatywne efekty uboczne niskich stóp w postaci zagrożenia dla stabilności finansowej sektora bankowego. Również doświadczenia innych krajów pokazują, że gdy stopy zbliżają się do zera, dostępność kredytu zaczyna się pogarszać, a nie poprawiać" - czytamy w komentarzu banku.

"Dzisiejsze cięcie oznacza jednak, że przeważył argument kursowy. Złoty silnie zyskał w ostatnim czasie. Można zakładać, że RPP przyjęła węgierskie podejście sprzed paru lat. Tamtejszy bank centralny obniżył stopy do takiego poziomu i zwiększał swój bilans prowadząc różne programy luzowania niestandardowego. Z jednej strony, miały one na celu ożywienie kredytu dla MSP i zapewnienie krajowego finansowania deficytu budżetowego, a z drugiej - celowały w utrzymywanie słabego forinta, aby wspomóc węgierską gospodarkę, która mocno traciła konkurencyjność. Złoty może nieco stracić, bo w ostatnich dniach wykonał bardzo duże umocnienie, a rynek przestał wyceniać dalsze luzowanie po stronie stóp, więc możliwa jest realizacja zysków po tak dużym ruchu" - czytamy dalej.

RPP obniżyła dziś stopy procentowe - do 0,10% z 0,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

bErxJnef

Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach.

Stopa lombardowa wynosić będzie od 29 maja 0,50% (wobec 1% dotychczas), stopa depozytowa - 0,0% (bez zmian), a stopa redyskonta weksli - 0,11% (wobec odpowiednio 0,55%), stopa dyskontowa weksli - 0,12% (wobec odpowiednio 0,60%) w skali rocznej.

8 kwietnia br. RPP obniżyła po raz drugi poziom stóp procentowych w 2020 roku. Podjęte przez bank centralny działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.

bErxJneG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Bd
rok temu
No i dobrze ... Ci co mają pozbierane na kontach 500+ dla dzieci zaraz nie będą miały nic. Tylko wydawać, póki można coś jeszcze kupić ...
piekarz
rok temu
kto,to napisał,bo,z tym silnym umocnieniem złotego,to chyba przesadził