Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Fatalne statystyki GPW na tle Europy. Tylko dwa debiuty

Fatalne statystyki GPW na tle Europy. Tylko dwa debiuty

Na warszawskim parkiecie nie dzieje się wiele. Brakuje debiutów. Fot. Michał Dyjuk/Reporter
Na warszawskim parkiecie nie dzieje się wiele. Brakuje debiutów.

Polska giełda aspiruje do bycia jednym z czołowych rynków akcji Europy. Statystyki dotyczące debiutów nowych spółek nie pozostawiają złudzeń. Wartość ofert publicznych przeprowadzony na GPW stanowi zaledwie 0,2 proc. wszystkich IPO.

Mimo słabego początku na europejskich giełdach, gdzie akcje tracą na wartości, statystyki dotyczące debiutów na rynku są najlepsze od 2015 roku. W pierwszych trzech miesiącach roku przeprowadzono oferty publiczne na 12,5 mld euro. To prawie 3-krotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z wyliczeń PwC.

Raport "IPO Watch Europe" wskazuje, że na tym tle bardzo słabo wypadła warszawska giełda, na której odnotowano zaledwie 2 oferty. Po jednej na głównym rynku i NewConnect. Obie opiewały na niewiele ponad 100 mln zł.

- Wyjątkowo niska aktywność na początku roku to od kilku lat charakterystyczna cecha warszawskiego rynku, w szczególności rynku głównego, na którym od 2012 roku w okresie od stycznia do marca nie notowano więcej niż 2 debiutów. Tym razem optymizm, który zapanował na europejskich parkietach, nie przełożył się na większą aktywność w Warszawie - komentuje Bartosz Margol, dyrektor w zespole do spraw rynków kapitałowych PwC.

Skąd niechęć spółek do wchodzenia na giełdę? - Dyskusje nad ostatecznym kształtem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nad przyszłością OFE powodują dodatkową niepewność wśród inwestorów - wskazuje ekspert PwC.

Bartosz Margol dodaje, że lepiej powinno być w kolejnych miesiącach. Co najmniej kilkanaście spółek podtrzymuje plany debiutu giełdowego w 2018 roku. W kwietniu na NewConnect debiutowała spółka FTI Profit, na rynku głównym zakończyła się z kolei oferta publiczna Orco Arendi.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty


W pierwszym kwartale na głównym parkiecie GPW zadebiutowała litewska spółka Novaturas (operator turystyczny działający przede wszystkim w krajach nadbałtyckich), która przeprowadziła dual listing, czyli jednoczesne wprowadzenie do obrotu akcji na rynku w Warszawie i na Litwie. Oferta publiczna akcji przeprowadzona w Polsce, na Litwie i w Estonii, osiągnęła wartość 92,9 mln zł. Drugim warszawskim debiutem było IPO spółki Brand24, która na alternatywnym rynku NewConnect pozyskała 6,2 mln zł.

W porównywalnym pierwszym kwartale 2017 roku w Warszawie również odnotowano dwie oferty - obie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła zaledwie 5,8 mln zł.

Króluje niemiecka giełda

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość ofert publicznych (IPO) w Europie wyniosła 12,5 mld euro. Odnotowano w sumie 67 debiutów wobec 53 w pierwszym kwartale 2017. Na taki wynik w analizowanym okresie znaczący wpływ miały dwie wielkie oferty o wielkości przekraczającej 1 mld euro przeprowadzone w marcu na giełdzie w Niemczech. Mowa o debiucie Siemens Healthineers oraz DWS Group.

Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła spółka Elkem ASA (777 mln euro, debiut na giełdzie w Oslo), a czwarte - Metrovacesa SA (646 mln euro, giełda w Hiszpanii). Wśród pierwszych pięciu największych europejskich ofert stawkę zamyka spółka SPAXS SpA, która pozyskała 600 mln euro na giełdzie we Włoszech.

Aktywność na europejskim rynku

źródło: PwC

- W pierwszym kwartale 2018 roku byliśmy świadkami wzrostu niepewności na rynkach oraz znaczących korekt do notowań globalnych indeksów. Nie wpłynęło to jednak na aktywność europejskich inwestorów, którzy aktywnie szukali nowych inwestycji i angażowali się w oferty spółek z ciekawymi planami oraz solidnymi podstawami dalszego rozwoju - komentuje Tomasz Konieczny z PwC.

- Oznacza to, że rynek IPO w Europie okazał się relatywnie odporny na zachodzące zmiany koniunkturalne. Pomimo niepewności związanej z negocjacjami dotyczącymi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, potencjalnym konfliktem handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz pogłoskami o wzrostach stóp procentowych, rynek IPO w Europie pozostaje otwarty na nowych emitentów - podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gpw, giełda, debiuty, pwc, ipo
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
keks
2018-04-13 09:59
Nie brak IPO!?
Weźcie pod uwage odpływ spolek z parkietu...
konsolidacja podmiotów z udziałem skarbu państwa i brak jakiegokolwiek na nie wpływu
likwidacja OFE
...
i czemu się dziwić... GPW rosła... i zaraz okaże się że Czesi i Wiedeń nas wyprzedzi
Byki wyprzedzają fakty
2018-04-12 12:39
Bioton, pkły ważne opory techniczne. Otwarta droga do nowych rekordów.
Będzie gorąco !!!
2018-04-12 12:23
BIOTON !!!. Byki zajmują pozycje, po małej realizacji zysków.
Pokaż wszystkie komentarze (4)